Saturday, June 25, 2022

Katër të vdekur nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Katër viktima të reja nga koronavirusi i ri janë regjistruar në Maqedoninë e Veriut.

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë një grua e moshës 65 vjeçe dhe një burrë i moshës 71 vjeçe nga Shkupi; një 73 vjeçar nga Tetova dhe një tjetër i moshës 41 vjeçe nga Prilepi.

Viktima e fundit, sipas njoftimit, për më shumë se 40 ditë po trajtohej në Klinikën e Infektive në Shkup, ndërsa personat e tjerë kanë pasur edhe probleme tjera shëndetësore.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut ka arritur në 110.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga 512 testet e kryera, 19 persona kanë rezultuar pozitiv në Covid-19, ndërsa 16 janë shëruar.

Sipas raportit të publikuar, që nga paraqitja e virusit, në këtë vend janë regjistruar gjithsej 1858 raste të të infektuarve, 1367 janë shëruar ndërsa 381 ende janë aktiv.

Komisioni i Sëmundjeve Infektive i ka rekomanduar qeverisë që të vendos masën kufizuese prej 58 orëve për ditët e festive të Bajramit dhe të Shën Klimentit, dy festa këto që shënohen të dielën (24 maj) dhe të hënën (25 maj). Sipas kësaj, ora policore do të fillonte të shtunën në orën 19.00 dhe do të zgjas deri të martën në orën 05.00.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce tha se një propozim i tillë është dorëzuar në Qeveri, pasi në periudhën e kaluar masat nuk janë respektuar gjë që ka çuar në rritjen e rasteve me COVID-19.

“Të gjitha rastet që kemi regjistruar ditëve të fundit me koronavirus janë për shkak të tubimeve familjare. Për shkak të mosrespektimit të masave, kemi raste të reja dhe besojmë se vetëm një masë e tillë do të ketë një efekt”, ka deklaruar ministri Filipçe.

Komisioni për Sëmundje Infektive gjithashtu ka kërkuar që këtë javë të mos ketë lehtësime të masave të shpallura, respektivisht kafenetë dhe restorantet të hapen nga java e ardhshme.

- Advertisment -

Lexoni