Friday, January 28, 2022

Ndërron jetë një pacient me Covid-19 në Kosovë

Ka ndërruar jetë edhe një pacient me Covid-19 në Kosovë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga kjo sëmundje në 30 persona.  

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se sot pasdite në Klinikën Infektive ka ndërruar jetë një pacient 59 vjeçar nga Prizreni, i diagnostikuar me COVID-19.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, bëhet fjalë për pacientin A.H. (1961) i cili përkundër përkujdesjes maksimale të personalit mjekësor ka ndërruar jetë.

“I njëjti po trajtohej prej ditësh në Mjekimin intensiv të Klinikës Infektive dhe kishte edhe sëmundje tjetër shoqëruese”, thuhet në njoftim.

Deri tani në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 13.262 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.032 raste, me gjithsej 30 raste të vdekjes, të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Lexoni edhe këtë:

- Advertisment -

Lexoni