Sunday, June 26, 2022

Gjashtë të vdekur dhe 187 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Gjashtë të vdekur dhe 187 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike gjatë 24 orëve të fundit.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 92 raste, komuna Pejë 12 raste, komuna Gjakovë 12 raste, komuna Lipjan 11 raste,  komuna Drenas 8 raste, komuna Fushë Kosovë 8 raste, komuna Mitrovicë 6 raste, komuna Ferizaj 5 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Suharekë 4 raste, komuna Obiliq 4 raste, komuna Gjilan 3 raste, komuna Malishevë 3 raste, komuna Prizren 3 raste, komuna Podujevë 3 raste, komuna Skenderaj 2 raste, komuna Klinë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Deçan, Istog, Mitrovicë e Veriut, Rahovec dhe Shtime.

Janë testuar gjithsej 424 mostra, prej të cilëve rezultojnë 187 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive në Kosovë ka mbërrijtur në 5.118 raste, me gjithsej 108 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Ndërkohë janë shëruar 103 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 2.370 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.640.

IKSHPK bën thirrje sërish për respektim të masave duke e vënë me shkronja të mëdha porosonë: BARTJA E MASKAVE MBETET OBLIGATIVE!

- Advertisment -

Lexoni