Friday, January 21, 2022

Hakohen llogaritë në Twitter të Bill Gates, Joe Biden, Barak Obama dhe Elon Musk

FBI ka filluar një hetim pasi hakerat rrëmbyen llogaritë në Twitter të një numri figurash të madh të profileve të larta amerikane në një mashtrim të dukshëm nga Bitcoin.

“Llogaritë duket se janë kompromentuara për të kryer mashtrim kriptocurrency” tha zyra e Twitter, duke kërkuar publikun të jetë vigjilent.

Elon Musk, Bill Gates dhe Joe Biden dhe Barak Obama ishin midis atyre që u goditën në atë që Twitter tha se ishte një sulm “i koordinuar”.

Llogaritë e tyre zyrtare kërkuan dhurime në cryptocurrency, raporton Ora News.

“Të gjithë më kërkojnë të jap para”, tha një cicërimë nga llogaria e B. Gates, themeluesi i Microsoft.

“Ju dërgoni 1000 dollarë, unë ju dërgoj përsëri 2,000 dollarë.” – thuhej më tej. Komiteti i Tregtisë së Senatit të SH.B.A.-së ka kërkuar nga Twitter një përmbledhje për incidentin e së mërkurës deri më 23 korrik.

Twitter tha se hakerat kishin synuar punonjësit e saj “me qasje në sistemet dhe mjetet e brendshme”.

“Ne e dimë se hakerat e përdorën këtë qasje për të marrë nën kontroll shumë llogari të dukshme (përfshirë të verifikuara) dhe Tweet-et në emër të tyre,” – tha kompania në një seri tweet-esh.

Ajo shtoi se ishin ndërmarrë “hapa domethënës” për të kufizuar qasjen në sisteme ndërsa hetimi i kompanisë vazhdon. Firma ka bllokuar gjithashtu përdoruesit që të mos jenë në gjendje të cicërojnë adresat Bitcoin për momentin. Senatori republikan Josh Hawley i ka shkruar kompanisë duke pyetur nëse llogaria e Presidentit Trump kishte qenë e prekshme. Llogaria e Presidentit Trump nuk u kompromentua, tha Shtëpia e Bardhë.

- Advertisment -

Lexoni