Wednesday, January 19, 2022

Kreu i PD-së Lulzim Basha, vizitë dy ditore në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike dhe shefi i opozitës së bashkuar, Lulzim Basha do të nisë të hënën një vizitë dy ditore në Kosovë, me ftesë të Kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti. Zyra e shtypit në PD bën me dije se, Basha do të zhvillojë takime me drejtuesit më të lartë të shtetit dhe politikës.

Takimi me krerët e shtetit të Kosovës do të nisë në orën 11:00 të paradites, ndërsa i pari që do ta presë kreun e PD-së është kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti.

Stina e verës më së miri kalohet në Linda Premium Residence

E SPONSORUARLEXO MË SHUMË

Agjenda e Bashës në vizitën dy ditore në Kosovë:

-Ora 11.00- Takim me Kryeministrin Avdullah Hoti

Vendi: Kryeministria

-Ora 12.00 -Takim me Presidentin Hashim Thaçi Vendi: Presidencë

-Ora 13.00- Takim/drekë pune me Kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtin

-Ora 15.00- Takim me Kryetaren e Kuvendit Vjosa Osmani

Vendi: Zyra e Kryetarit të Kuvendit

-Ora 16.00- Takim me Ramush Haradinaj, Kryetari i AAK

Vendi:  Selia e AAK

-Ora 17.00 – Takim me Fatmir Limaj, Kryetari i Partisë Nisma për Kosovën

Vendi: Selia e Nismës

-Ora 17:45 – Takim me drejtuesit e LDK-së        VENDI: Selia e LDK

Ora 18:30 – Takim me drejtuesit e PDK-së

Vendi:  Selia e PDK

Kryetari i Partisë Demokratike të martën do të takohet me Kryetarin e Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti dhe me Kryetarin e Komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri. Sipas zyrës së shtypit të PD-së, bëhet e ditur se Basha do të zhvillojë homazhe pranë varrit të Presidentit Ibrahim Rugova, varrit të Isa Boletinit në Boletin, si dhe do të zhvillojë homazhe te Memoriali i Jasharëve në Prekaz.

Gjatë vizitës në Kosovë, shefi i opozitës Lulzim Basha do të shoqërohet nga Edi Paloka, nënkryetar i PD, Besnik Mustafa, ish-Ministër i Jashtëm dhe Kryetar i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë, Kreshnik Çollaku, anëtar i Kryesisë së PDSH, Arben Çejku, ish ambasador dhe drejtues i Qendrës Shqiptare për Mirëqeverisje.

Kjo vizitë e Bashës vjen në një kohë aspak të mirë për Kosovën, pasi kreu i shtetit, Hashim Thaçi dhe kreu i PDK, Kadri Veseli, janë akuzuar nga Zyra e Prokurorisë Speciale me seli në Hagë për krimet lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Thaçi dhe Veseli kanë hedhur poshtë pretendimet të ngritura ndaj tyre, ndërkohë janë shprehur të gatshëm të përballen me drejtësinë ndërkombëtare. Sipas tyre, lufta e Ushtrisë Çlirimtare dhe rezistenca e saj për liri e pavarësi nga regjimi serb, ka qenë totalisht e pastër dhe e drejtë.

- Advertisment -

Lexoni