Wednesday, January 19, 2022

Ushqimet që forcojnë imunitetin dhe receta të shëndetshme për të provuar në shtëpi

A keni dëgjuar ndonjëherë frazën “Ju jeni ajo që hani”? Epo, nuk është shumë larg nga e vërteta sepse ushqimet që vendosni në trupin tuaj ndikojnë funksionet tuaja të përditshme dhe imunitetin.
Mbajtja e një diete të shëndetshme është thelbësore për ndërtimin e një sistemi të fortë imunitar i cili mund të luftojë bakteret dhe viruset dhe të parandalojë problemet shëndetësore. Nuk ka asnjë super ushqim të vetëm që ju ofron të gjitha vitaminat dhe mineralet që ju nevojiten, përkundrazi ju duhet të përfshini një shumëllojshmëri të ushqimeve të ndryshme në dietën tuaj për të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe për të ndihmuar tretjen e shëndetshme.

Ushqimet që forcojnë imunitetin që duhet përfshirë në dietën tuaj:

Agrumet – me shumë vitaminë C e cila ndihmon në luftimin e infeksionit.

Specat e kuq – kanë dyfish më shumë vitaminë C se agrumet. Ato janë gjithashtu një burim i pasur i beta karotenit i cili është i mirë për lëkurën dhe sytë tuaj.

Brokoli – i mbushur me vitamina dhe minerale duke e bërë atë një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të keni në pjatën tuaj. I mbushur me vitamina A, C dhe E, si dhe shumë antioksidantë dhe fibra të tjera.

Spinaqi – i ngjashëm me brokolin, spinaqi është i mbushur me antioksidantë që luftojnë infeksionin, por është më i shëndetshmi kur gatuhet sa më pak të jetë e mundur për të mbajtur lëndët ushqyese.

Hudhra – ka veti forcuese të imunitetit për shkak të përqendrimit të rëndë të komponimeve që përmbajnë squfur, të tilla si allicin.

Boronica – janë të mbushura me antioksidantë dhe veti anti-inflamatore.

Xhenxhefili -ndihmon në uljen e inflamacionit, i cili mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve të fytit.

Salmon – përmban vitaminë D, një lëndë ushqyese që nxit qelizat imune të trupit që shkatërrojnë bakteret dhe viruset pushtuese.

RECETA TË SHËNDETSHME PËR FORCIM TË IMUNITETIT:

Shkenca ka vërtetuar që ju mund të forconi sistemin tuaj imunitar duke ngrënë ushqimet e duhura të fortifikuara me vitaminë, të mbushura me antioksidant drejtpërdrejt nga natyra. Andaj po ju tregojmë disa receta që janë super të thjeshta për tu arritur, pa marrë parasysh sa aftësi keni në kuzhinë, mund të filloni sot në recetat tuaja për forcimin e imunitetit! Shumë nga këta përbërës mund të blihen të freskët ose të ngrirë.

Smoothie e gjelbër
Përbërësit:

15g spinaq
150ml qumësht bajame
35g mango të ngrira
35g ananas i ngrirë
35g banane të ngrira
¼ lugë xhenxhefil të freskët të grirë
½ një limon i freskët, i shtrydhur.

Preni dhe ngrini përbërësit paraprakisht në mënyrë që smoothie të dalë sa më e freskët dhe e shijshme!

Metoda e përgatitjes:

Filloni me qumështin e bajames dhe spinaqin në një blender me shpejtësi të mesme derisa të përfshihen mirë. Shtoni në frutat e ngrira, lëngun e limonit dhe xhenxhefilin dhe vazhdoni t’i përzieni me blender. Nëse lëngu duket se është shumë e trashë, shtoni më shumë qumësht bajamesh varësisht nga preferincat tuaja.

Salmon i pjekur me hudhër, xhenxhefil dhe perime të pasura me lëndë ushqyese
Përbërësit:

1 fileto salmon për person
Një copë xhenxhefil qërohet dhe copëtohet
2 karafil hudhër të qëruar dhe copëtuar
1 lugë salcë soje të lehtë
1 lugë mjaltë
Për ta shërbyer: perime sipas dëshirës të pjekura në avull.

Metoda e përgatitjes:

Masazhoni hudhrën e copëtuar dhe xhenxhefilin në të gjithë fileton e salmonit dhe më pas lëreni të qëndroj për 10 minuta në temperaturën e dhomës. Ndërsa salmoni juaj është duke u marinuar, përzieni mjaltin dhe salcën e sojës së lehtë së bashku në një tas, pastaj hidhni këtë sipër filetos tuaj, duke spërkatur çdo pjesë të salmonit dhe sigurohuni që e keni mbuluar të tërin. Lëreni të qëndrojë për një minimum prej 30 minutash (nëse keni kohë – është më mirë ta lini që të thithë lëngun për 2 orë në frigorifer).

Nxehni furrën në 190 ° C / 170 ° C. Vendosni në tepsi foli dhe vendosni sipër, filetat e marinuara, duke palosur me kujdes folien për të krijuar një xhep të mbyllur për salmon që të pjeket. Vendoseni tepsinë në furrën tuaj të parangrohur për 15-20 minuta derisa fileto të jetë skuqur.

5 minuta para se të jeni gati për të shërbyer salmonin tuaj, preni dhe pjekni në avull disa perime ushqyese si brokoli, spinaqi ose specat e kuq dhe vendosni anash në pjatë.

Muffins me boronica
Përbërësit:

125g miell gruri
70g sheqer kafe
½ lugë pluhur pjekjeje
70g arra, ose lajthi sipas dëshirës tuaj
100g boronica
60 ml qumësht bajame ose qumësht të thjeshtë sipas dëshirës suaj
1 vezë

Mënyra e përgatitjes:

Nxehni furrën në 175 ° C. Përzieni miellin dhe pluhurin për pjekje në një tas të madh, duke shtuar sheqerin dhe zgjedhjen tuaj të arrave, këto janë përbërësit tuaj të thatë. Në një tas tjetër rrihni vezët dhe qumështin derisa të kombinohen mirë. Ngadalë shtoni përbërësit e lagësht në përbërësit e thatë, duke i përzier mirë. Përbërjen vendoseni në letrat adekuate për muffins ose tepsinë për muffins dhe lërini të pjeken për 30-40 minuta duke i kontrolluar sa të pjeken.

- Advertisment -

Lexoni