Wednesday, January 19, 2022

Pse Charlie Chaplin jetoi 25 vjet në këtë fshat të Zvicrës?

A e dini se gjeniu komedik Charlie Chaplin kaloi 25 vjet në një fshat zviceran mbi Vevey, larg shfaqjeve dhe biznesit të tij? Ai e kaloi jetën për 25 vjet me radhë në fshatin rural të Corsier-sur-Vevey në Zvicrën jugperëndimore, në bregun verior të Liqenit të Gjenevës, shkruan albinfo.ch.

I lindur në Londër më 1889, Chaplin kaloi fëmijërinë e tij në varfëri, por arriti sukses të madh pasi u transferua në Shtetet e Bashkuara më 1913.

man sitting beside desk

Charles Chaplin – i njohur ndryshe edhe me mustaqet e tij të vogla, kapelën e derbit, këpucët e mëdha, xhaketën e ngushtë dhe pantallonat e bagëtive – pa dyshim se nuk ishte një yll Hollywood-i, sepse në të vertetë kur ai ishte një yll, Hollywood-i nuk ekzistonte, transmeton.

Charlie Chaplin u martua gjithsej katër herë. Yllin e kinematografisë e tërhiqnin gjithmonë vajzat e reja. Kjo shpesh herë i ka krijuar telashe. Në SHBA dhe në atdheun e tij në Angli, apostujt e moralit e kanë kritikuar ashpër atë, transmeton tutje albinfo.ch.

Sipas autobiografisë së tij, një mik i tij i sugjeroi se ai do duhej të jetojë në Zvicër. Chaplin filloi gjuetinë e shtëpive rreth Lozanës, ku ai qëndroi dhe e gjeti pallatin në Corsier-sur-Vevey. Me një pamje të Alpeve Franceze përtej Liqenit të Gjenevës, ai është padyshim një vend skenik.

“Ai u dashurua menjëherë me Zvicrën”, tha muzeologu Yves Durand, i cili punoi më shumë se 15 vjet me të. “Ai po kërkonte një parajsë me natyrën, zogjtë, pemët, një mënyrë që të ndjehej i lirë dhe në paqe, këtë e gjeti në Zvicër”, tha Durand.

Vlen të theksohet se përveç botëve, filmave të Chaplin-it, fshati dhe qyteti ngjitur i Vevey kanë murale, skulptura dhe përshkrime të tjera të Chaplin-it. Ekziston një fabrikë dhe dyqan i quajtur Laderach, i cili bën çokollatë në formë këpucësh, që ngjajnë me këpucët e Chaplin-it.

- Advertisment -

Lexoni