Friday, January 28, 2022

​Lajçak mendon se Kosova e Serbia po shkojnë drejt marrëveshjes

Emisari special i Bashkimi Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi Mirosllav Lajçak është deklaruar pas takimit të sotëm në Bruksel ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe.

Ai në një postim në Twitter ka shkruar se takimi i sotëm i nivelit të ekspertëve të dialogut ishte një hap tjetër i rëndësishëm në proces drejt një marrëveshje gjithëpërfshirëse juridikisht detyruese për të normalizuar marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë.

“Puna jonë do të vazhdojë në fund të gushtit”, ka shkruar diplomati sllovak, vendi i të cilit nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Hyseni: U trajtuan elemente të marrëveshjes gjithëpërfshirëse

Koordinatori i Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi, Skënder Hyseni, ka përsëritur se në takimin 7-orësh me koordinatorin e palës serbe, Marko Gjuriq, është biseduar për një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

Ai ka thënë se sot janë trajtuar elemente ose kapituj të kësaj marrëveshjeje, e cila sipas tij do të jetë ligjërisht e obligueshme, duke shtuar se nuk bëhet fjalë për zgjidhje parciale të asnjë çështjeje veç e veç.

“Po negociojmë elemente të një marrëveshjeje të përgjithshme e cila në fund do të jetë ligjërisht e obligueshme ndërkombëtarisht dhe patjetër që duhet të rezultojë me normalizim të marrëdhënieve reciproke Kosovë Serbi që nënkupton pashmangshëm njohje reciproke”, ka thënë ai.

Ai thotë se bisedat aktuale janë skajshmërisht politike sepse përcaktojnë qartë dispozitat e një marrëveshjeje të përgjithshme, e cila specifikon obligime dhe zotime ligjërisht të obligueshme edhe politike edhe ligjore.

Hyseni tutje ka shtuar se nuk ka marrëveshje për asnjë kapitull veç e veç përderisa nuk do të ketë marrëveshje të përgjithshme.

“Do të ketë pajtim për element të marrëveshjes vetëm atëherë kur ta kemi arritur pajtim për marrëveshje të përgjithshme. E di qëndrimin e BE-së që nuk ka marrëveshje të veçantë për asgj,ë përderisa nuk do të ketë marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizim të marrëdhënieve”, është shprehur ai.

Ai ka thënë se nuk mund të ketë përmbyllje të asnjë teme, duke shtuar se mund të ketë përafrim të qëndrimeve rreth elementeve të caktuara që janë pjesë e marrëveshjes së përgjithshme.

“Për gati 7 orë pa ndërprerë kemi trajtuar elemente të kësaj marrëveshjeje, bisedimet janë të vështira dhe unë nuk jam nga ata që pres që çdo gjë do të arrihet lehtë, por jam optimist sepse mbështetur në tonin e bisedave po ecim në drejtimin e duhur. Është herët të shfaqim optimizëm, sepse janë biseda të vështira, por me këmbëngulësi do të arrijmë atë që jemi nisur”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se gjithçka, me doemos, do të hidhet në letër.

“Patjetër që hidhet në letër, mos t’iu tregoj follderat shumë të mëdhenj. Por unë po flas për kapituj, elemente të shkurtër, taksativ, shumë konciz nga aspekti juridik dhe që bazohen në provizione të qarta të së drejtës ndërkombëtare”, u ka thënë ai gazetarëve.

Hyseni ka shtuar se nuk e ka ndërmend të japë detaje.

“Bërja publike e detajeve vetëm sa krijon obstruksion në procesin që në fund pashmangshëm të përfundojë në marrëveshje gjithpërfshirëse, ligjërisht të obligueshme, që do të rezultojë me njohje reciproke dhe normalizim. Nëse kjo nuk do të jetë fundi, nuk do të ketë marrëveshje për asgjë”, ka thënë ai.

Hyseni është pyetur edhe nëse në takim është biseduar rreth zbatimit të marrëveshjeve të deritanishme.

“E kam thënë para një jave që çdo gjë i nënshtrohet një ombrelle nën të cilën do të futen të gjitha. Çdo gjë që i ndihmon arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare, do të kihet parasysh dhe do të merret parasysh plotësisht”, ka thënë ai.

Takimi së enjtes mes Hysenit dhe Gjuriqit është i dyti i tillë në një javë, që ndërmjetësohet nga i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak.

Delegacioni i Kosovës kryesohet nga koordinatori shtetëror për dialogun, Skender Hyseni, ndërsa ai i Serbisë nga drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.

Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, në nivelin më të lartë, ka rinisur më 16 korrik, me një takim midis kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të ndërmjetësuar nga zyrtarët e lartë të BE-së.

Takimet në nivel ekspertësh nuk janë mirëpritur në Prishtinë, ku partitë opozitare, por edhe partnerët e koalicionit dhe presidenca kanë thënë se ato e zvarrisin arritjen e marrëveshjes finale me Serbinë.

Hoti, megjithatë, ka insistuar se me takimet e tilla ka nisur edhe draftimi i marrëveshjes për njohje reciproke me Serbinë.

- Advertisment -

Lexoni