Thursday, July 7, 2022

Këto vende të fshehura konsiderohen si perlat e Evropës

Më shumë se kurrë, ju doni të udhëtoni larg qyteteve, larg turmave dhe stresit. Ju dëshironi liri, natyrë, hapësira të gjera të hapura; ju doni të provoni shije të reja, të takoni fytyra të reja, të zbuloni peizazhe të reja.

Në kontrast me globalizimin, ju kërkoni përvoja unike në vende pa turizëm masiv. Pushimi juaj i rradhës do t’ju japë një shans për t’u lidhur përsëri me natyrën dhe me veten duke qëndruar në disa prej vendeve më të mira të fshehura në Evropë.Këtë kohë feste, merrni frymë, zbuloni, shkëputeni nga stresi, zhurma dhe lidhuni përsëri me natyrën për një festë të qëndrueshme në perlat më të bukura të fshehura në Evropë.

Bohinj, Slloveni

Bohinj është destinacioni ideal për ata që duan të qetësohen. Asgjë më shumë nuk mund të largoj stresin se një udhëtim në një prej vendeve unike në zemër të një prej parqeve më të bukura në Evropë. Ajri i pastër, uji, malet që e rrethojnë, gjithçka është e përkryer!

Cefalu, Itali

Cefalu është destinacioni i përsosur për udhëtarët që kërkojnë origjinalitetin. Ejani të zbuloni portin e tij mesjetar të peshkimit, qytetin e vjetër, katedralen dhe plazhin që është padyshim ndër plazhet më të bukura në Siçili.

Sistelo, Portugali

Ky fshat me 300 banorë, i konsideruar si një nga 7 mrekullitë e Portugalisë quhet edhe “Tibeti i vogël Portugez”.

Sirmione, Itali

Sirmione, e vendosur në Lombardi, është një nga gurët e fshehur të Italisë. E vendosur në një gadishull në liqenin Garda, Sirmione është një nga destinacionet më të bukura në Evropë.

Islet of Vila Franca do Campo, Portugali

Ky ishull i vogël është në të vërtetë pjesa e dukshme e një vullkani të pabesueshëm nënujor. Ujërat kristal të pastër dhe një plazh i vogël ju presin në këtë cep të vogël unik të parajsës.

Procida, Itali

E vendosur në Gjirin e Napolit, Procida është një nga ishujt më të bukur në Evropë; ajo është e famshme për shtëpitë e saj të bukura, shumëngjyrëshe, të pikturuara në atë kohë nga peshkatarët në të njëjtën ngjyrë si varkat e tyre të peshkimit.

Sami, Greqi

Shpella Melissani është një vend i fshehur në Kefaloni të Greqisë. Konsiderohet si një prej perlave greke.

Portoferraio, Itali

Portoferraio, e vendosur në Toscana, Itali, është një nga perlat e fshehura të Evropës. Porti i këtij destinacioni madhështor është krijuar në atë mënyrë që të mbrojë qytetin e Portoferraiao nga era; klima është perfekte gjatë gjithë vitit.

Portovenere, Itali

Portovenere është një nga fshatrat më të bukur të “Cinque Terre” në Liguria, Itali. Si pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Portovenere është një destinacion i përsosur për dashamirët e udhëtimeve.

Foix, Francë

Ky qytet i bukur me 10,000 banorë, i vendosur në rrëzë të Pireneve është një destinacion i shkëlqyeshëm!

Skiathos, Greqi

Ejani të thithni ajrin e freskët të detit dhe erën e pishave. Pjesa jugperëndimore e ishullit është shumë e pyllëzuar, e përsosur për një shëtitje.

Adishi, Gjeorgji

Adishi është një fshat i vogël, i izoluar në malet e Gjeorgjisë. Zbuloni origjinalitetin dhe jetoni përvojat e vërteta në zemrën e natyrës.

- Advertisment -

Lexoni