Monday, June 27, 2022

Filma të përzgjedhur verorë që nuk duhet humbur

Tani që shumica janë në kohën e pushimeve dhe për shkak të kufizimeve dhe qëndrimit më të gjatë brenda si rezultat i pandemisë Covid – 19 qëndrimi brenda në shtëpi mund të bëhet i mërzitshëm. Por, ju mund të ngrisini humorin tuaj duke shikuar disa prej filmave verorë më të mirë të kinematografisë botërore të përzgjedhur dhe vlerësuar nga njohësit e fushës. Cilindo film që vendosi të shikoni sot nga lista e mëposhtme nuk do të jetë humbje kohe!

Before Sunrise (1995)

Richard Linklater e ktheu shëtitjen dhe bisedën në një formë arti në trilogjinë e tij të kinemasë së ngadaltë. E gjitha filloi me këtë film të qetë, të bukur, e cila ka dy protagonistë kryesor Etan Hawke dhe Julie Delpy duke flirtuar dhe duke filozofuar ndërsa enden nëpër rrugët me kalldrëm të Vjenës për orë të tëra. Qyteti bëhet personazhi i tretë në romancë, ashtu siç do të bëhet Parisi nëntë vjet më vonë kur u xhirua pjesa tjetër e filmit në Before Sunset, dhe Messenia, Greqi, nëntë vjet pas kësaj në pjesën e fundit Before Midnight. Të tre filmat janë një dëshmi për fuqinë e udhëtimit për të rigjeneruar perceptimin tuaj për jetën tuaj.

The English Patient (1996)

Me një histori të ndarë midis Egjiptit të paraluftës dhe Italisë së pasluftës, regjisori Anthony Minghella na jep një vështrim të përpiluar në mënyrë artistike të të dyja lokacioneve. Një film romantik i rrallë.

The Talented Mr. Ripley (1999)

Mund të jetë i çuditshëm, por Z. Ripley gjithashtu mund të jetë një nga përshkrimet më të bukura të Italisë të kapura ndonjëherë në film. I vendosur në vitet 1950, filmi ndjek një grup gjërash mjaft të reja (përfshirë Jude Law, Gwyneth Paltrow dhe Matt Damon si një person me probleme të personalitetit) në festën e tyre luksoze-vrarëse, nga plazhet e pacenuara në Lazio deri tek hotelet e hijshme në Venecia.

Amelie (2001)

Një përrallë moderne. Kamera e Jean-Pierre Jeunet shikon në qytet përmes thjerrëzave me ngjyra karamele, kryesisht duke ndjekur heroinën e tij të çuditshme (Audrey Tautou) nëpër rrugët dredha-dredha të Montmartre. Qyteti kurrë nuk është dukur aq ëndërrimtar.

Catch Me If You Can (2002)

Steven Spielberg tregon historinë e jetës reale të Frank Abagnale (Leonardo Di Caprio), një artist mashtrues i cili tërheq skema të ndryshme.

Lost In Translation (2003)

Të humbur në Përkthim një kronikë ku përshkruhet miqësia e ngushtë e dy amerikanëve në Tokio (e luajtur në mënyrë të përsosur nga Bill Murray dhe Scarlett Johansson). Filmi është si një reklamë turizmi për Tokion. Por më e rëndësishmja, është një portretizim melankolik i vetmisë – madje edhe në një qytet të mbushur me miliona njerëz.

Under The Tuscan Sun (2003)

Historia e një gruaje që blen një vilë në Itali pasi martesa e saj të prishet. Ndërsa shohim që Frances (Diane Lane) rinovon shtëpinë e saj të mrekullueshme të re dhe bën udhëtime ditore në Bregun e Amalfi, mendimi për të lënë gjithçka për t’u transferuar në Toscana papritmas nuk duket aq qesharake.

Little Miss Sunshine (2006)

Little Miss Sunshine arrin të gjejë atë kryqëzimin e përsosur të humorit dhe nostalgjisë që të bën të ndihesh i ngrohtë dhe në pritje deri në kohën kur filmi përfundon.

The Darjeeling Limited (2007)

Wes Anderson rimagjinon udhëtimin rrugor gjithë familjar amerikan si një udhëtim hekurudhor nëpër Indi. Dashuria e Anderson ndaj objekteve të çuditshme dhe të bukura dhe estetikën shumëngjyrësh, të zënë të Indisë.

Up (2009)

Lart është një nga ata filmat e rrallë të udhëtimit që ju bën të kuptoni se thjesht po lundroni si të gjithë të tjerët në këtë rruzë gjigande, blu të quajtur Tokë, me asgjë që nuk ju mban poshtë, veçse ndoshta një gravitet i vogël. Carl dhe miku i tij Russell udhëtojnë me shtëpinë e tij me mijëra balona. Up është një film për të gjithë që përshkruan dashurinë, humbjen, shpresën dhe jetën e njeriut në faza të ndryshme.

The Best Exotic Marigold Hotel (2011)

Një grip britanezësh në pension vendosin të marrin një udhëtim për në Indi në Hotelin Marigold i cili duket perfekt në reklama por u del krejt ndryshe kur arrijnë në destinacion. Dëshpërimi i grupit megjithatë kalon shpejt kur ata krijijnë shoqëri mes vete, njohin njerëz të ri dhe shetisin rrugët shumëngjyrëshe të Indisë.

Wild (2014)

Reese Witherspoon në rolin e saj si Cheryl Strayed, një shkrimtare që shkoi 1.100 milje në Gjurmën Pacific Crest pas humbjes shkatërruese të nënës së saj. (Filmi është i bazuar në librin më të shitur të Strayed në vitin 2012 me të njëjtin emër.)

Crazy Rich Asians (2018)

Crazy Rich Asians tregon historinë e Rachel Chu, një profesoreshë kineze-amerikane që udhëton në Singapor për të takuar familjen e pasur të të fejuarit të saj. Atje takohet me familjen e tij të pasur të cilët kanë problem me pranimin e saj në elitën e tye.

Once Upon a Time…in Hollywood (2019)

Të gjithë i njohin filmat e Quentin Tarantino. Once Upon a Time in Hollywood është filmi i tij më i fundit i zhvilluar në Bulevardin Hollivudian që përfshin histori nga Los Angeles i vitit 1960.

- Advertisment -

Lexoni