Wednesday, May 25, 2022

Talat Xhaferi sërish kryetar i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Me 62 vota pro dhe 43 kundër Talat Xhaferi i Bashkimit Demokratik për Integrim u rizgjodh kryetar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Pro votuan deputetët e koalicionit Mundemi dhe BDI-së, derisa kundër ishin deputetët e VMRO-DPMNE-së, raporton Alsat.

Deputetët e koalicionit ASH-Alternativa braktisën sallën në momentin e votimit.

BDI-ja dhe LSDM-ja ditë më parë arritën marrëveshje për bashkëqeverisje. Kryeministër pritet të jetë Zoran Zaev, ndërsa BDI-ja do të marrë ministrin e Jashtëm. Në bazë të marrëveshjes, në 100 ditët e fundit të mandatit kryeministër do të jetë një i propozuar nga BDI-ja

- Advertisment -

Lexoni