Sunday, May 29, 2022

Ky qytet i Kosovës ka numrin më të lartë të vdekjeve nga Covid-19

Prishtina, prinë me numrin e të prekurve me Covid-19, si dhe numrin e personave të vdekur nga ky infeksion. Në raportin e fundit të IKSHPK-së, thuhet se në Kosovë janë konfirmuar edhe 169 raste të reja me koronavirus, duke e çuar kështu në 12 mijë e 337 numrin total të rasteve pozitive.

Nga të gjitha rastet e konfirmuara deri më sot, 8 mijë e 346 prej tyre janë shëruar, derisa 457 të tjerë kanë humbur betejën me koronavirusin e ri.

Kështu, numri i rasteve aktive në vend ka mbetur 3 mijë e 534.

Prishtina është komuna me numrin më të madh të të infektuarve në vend, me gjithsej 3 mijë e 927 raste të regjistruara deri më tani.

Kryeqyteti po ashtu prin me numrin e viktimave të COVID-19, me gjithsej 57 të vdekur.

Komuna e dytë me numrin më të madh të rasteve është Gjilani me gjithsej 773 raste të konfirmuara dhe 27 vdekje.

Më poshtë gjeni tabelën me të dhënat e detajuara për numrin e rasteve pozitive dhe vdekjeve nga koronavirusi për të gjitha komunat e Kosovës

- Advertisment -

Lexoni