Thursday, May 26, 2022

Sekreti i një jete më të gjatë gjendet tek këto ushqime

Rezulton që, sekreti për të jetuar më gjatë nuk është aspak sekret. Sipas studimit më të madh për jetëgjatësinë, Grant & Glueck jashtë Harvardit, së pari na bën të dijshme se pikat kryesore janë: mos pirja e duhanit, të kesh një jetë aktive shoqërore, ushtrimet fizike, mbajtja e një peshe të shëndetshme, dhe ushqimet e duhura.

Këto janë ushqimet që janë vërtetuar shkencërisht për të kthyer mbrapa orën tuaj biologjike. Disa janë plot me antioksidantë dhe mund të ndihmojnë në uljen e sasisë së kolesterolit, ose janë të mira për sheqerin në gjak, këto ushqime do t’ju ndihmojnë të largoheni nga sëmundjet kronike, kërcënuese për jetën.

Perimet e gjelbërta

Zarzavatet me gjethe të gjelbërta, si spinaqi, arugula dhe të tjerat janë disa nga ushqimet më të shëndetshme në planet. Këto zarzavate me gjethe duhet të jenë baza e një diete të shëndetshme për të luftuar inflamacionin dhe sëmundjet e zemrës. Njerëzit që hanë të paktën një shërbim të zarzavateve me gjethe në ditë ulin rrezikun e tyre për të gjitha llojet e kancerit me 8%.

Vaji i ullirit

Vaji i ullirit është një element kryesor në dietën Mesdhetare, i cili është vlerësuar si dieta më e mirë për të jetuar më gjatë. Vaji i ullirit përmban gjithashtu antioksidantë të fuqishëm të quajtur polifenole, të cilat mund të ndihmojnë në mbrojtjen e trurit tuaj. Një përmbledhje e botuar në Advances in Medicine Experimental and Biology zbuloi se antioksidantët e gjetur në këtë vaj luajnë një rol të rëndësishëm në parandalimin e shfaqjes dhe përparimit të sëmundjes së Alzheimerit.

Bajamet

Bajamet janë të pasura me fibra, proteina dhe yndyrna të shëndetshme nga zemra. Ata gjithashtu mund t’iu ndihmojnë të jetoni më gjatë. Një studim i botuar në New England Journal of Medicine zbuloi se ata që hanin më shumë bajame kishin një rrezik më të ulët për të vdekur nga ndonjë sëmundje, veçanërisht nga kanceri, sëmundjet e zemrës ose sëmundjet e frymëmarrjes.

Arrat

Ashtu si bajamet, arrat përmbajnë nivele të yndyrnave të pangopura të mira për ju që mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e humbjes së kujtesës; një studim i botuar në Journal of Alzheimer’s Disease zbuloi se ngrënia e arrave shoqërohej me kujtesë më të mirë. Studiuesit besojnë se janë antioksidantët në arra që mund të jetë arsyeja.

Avokado

Avokadot ndihmojnë në mbajtjen e një zemre të shëndetshmë. Ato përmbajnë yndyrna të shëndetshme gjithashtu ju ndihmojnë të hani më pak duke ju mbajtur të ngopur më gjatë.

Farat Chia

Një nga sekretet për një dietë të shëndetshme është marrja e mjaft e fibrave. Fibra është çelësi për të shtypur oreksin tuaj dhe për të mbajtur të ulët sheqerin në gjak. Farat Chia janë çuditërisht plot me fibra. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut nga sëmundjet e zemrës dhe diabeti i tipit 2. Farat Chia janë të lehta për tu hedhur në kos ose smoothies për humbje peshe ose për të kryesuar sallatën tuaj.

Boronicat

Boronica është plot me antioksidantë, të cilat janë disa nga armët tuaja më të fuqishme kundër plakjes. Antioksidantët ndihmojnë në largimin e sëmundjes dhe mund të luftojnë inflamacionin. Ekziston një grup i përbërjeve bioaktivë në boronica, i njohur si flavonoids, që ju dhuron një jetë më të gjatë.

Vera e kuqe

Roli i dobishëm i verës së kuqe në jetëgjatësinë dhe shëndetin e përgjithshëm i është atribuar komponimeve të saj të fuqishme fitokimike. Një studim i botuar në revistën Diseases zbuloi se një konsum i moderuar midis 1 dhe 2 gota në ditë (ndërsa gjithashtu ndjek një dietë të shëndetshme, si dieta mesdhetare), mund të promovojë përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm dhe parandalimin e sëmundjeve kronike si sëmundjet kardiovaskulare, sindromën metabolike, depresionin dhe kancerin.

Çaji i gjelbër

Çaji i gjelbër është një nga ushqimet tona të preferuara për humbje peshe; është treguar i suksesshëm për të rigjeneruar metabolizmin tuaj dhe stresin. Ai po ashtu ka përfitime kundër plakjes. Një studim i British Journal of Nutrition zbuloi se pirja e vetëm një filxhan çaj jeshil në ditë shoqërohej me një rrezik më të ulët prej 5 përqind të vdekshmërisë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe me një rrezik prej 4 përqind më të ulët të vdekshmërisë nga të gjithë shkaktarët.

Domatet

Inflamacioni mund të plak trupin tuaj shpejt, duke ju rrezikuar për shtim në peshë, sëmundje të zemrës dhe Alzheimer. Domatet mund të ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, falë pranisë së likopenit. Përveç vetive anti-inflamatore, likopeni ka qenë i lidhur edhe me uljen e kolesterolit “të keq”.

Molla

Një mollë në ditë mban mjekun larg. Fibrat e shëndetshme nga lëkura mund të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së diabetit tip 2; një studim zbuloi se ngrënia e frutave të tëra, veçanërisht mollët, mund të ulë rrezikun për zhvillimin e sëmundjeve kronike. Plus, një përmbledhje e botuar në Advances in Nutrition ka përmbledhur aftësinë e mollëve për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve kronike si kanceri, sëmundjet kardiovaskulare, astma dhe sëmundja e Alzheimerit.

Kafeja

Hulumtimet e bëra nga Stanford Medicine zbuluan se kafeina, si nivelet e gjetura në kafe, mund të ndihmojnë në luftimin e inflamacionit kronik që shkakton sëmundje, i cili kontribuon në kancer, Alzheimer, sëmundje të zemrës dhe sëmundje të tjera kronike që kërcënojnë jetën.

Çokollata e zezë

Çokollata e zezë është e pasur me antioksidantë, të cilat mund të ndihmojnë në largimin e sëmundjeve që ju ndihmojnë të jetoni më gjatë. Një përmbledhje e publikuar në Nutrition & Metabolism zbuloi se konsumi i çokollatës mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Kjo kryesisht i atribuohet flavonoideve që gjenden në kakao, të cilat mbrojnë qelizat nga radikalet e lira; ul kolesterolin në gjak dhe presionin e gjakut; dhe përmirësojnë rrjedhën e gjakut.

- Advertisment -

Lexoni