Tuesday, May 24, 2022

Japoni, një nënë la 2 fëmijët e saj të vdisnin nga nxehtësia në makinë

Dy motra të moshës 3 dhe 6 vjeçe u lanë në makinë nga nëna e tyre “e dehur” në qytetin perëndimor Tokiwacho në provincën Kagawa.

Një nënë e re është arrestuar në Japoni pasi thuhet se la vajzat e saj të vogla të vdisnin nga nxehtësia, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas të përditshmes lokale “The Mainichi”, dy motra të moshës 3 dhe 6 vjeçe u lanë në makinë nga nëna e tyre “e dehur” në qytetin perëndimor Tokiwacho në provincën Kagawa.

Të dy vajzat u gjetën pa ndjenja për shkak të nxehtësisë përvëluese kur temperaturat u rritën mbi 36 gradë Celsius. Motrat u shpallën të vdekura dy orë pasi u pranuan në një spital lokal.

Policia beson se motrat vdiqën nga goditja e nxehtësisë. Autopsia do të konfirmojë shkakun e vdekjes.

Nëna e tyre, Maria Takeuchi, 26-vjeçare, u arrestua se dyshohet se ka treguar neglizhencë “si kujdestare”. Ishte një telefonatë urgjente nga Takeuchi në polici duke u thënë atyre: “Dy fëmijët e mi janë të pajetë në makinë”. Policia nxitoi në vend dhe gjetën vajzat.

Raporti shtoi se dy motrat mbetën të pambikëqyrura në makinë nga e marta vonë në mbrëmje deri të enjten në mesditë, gjë që u shkaktoi atyre goditje nga nxehtësia dhe më pas vdekjen.

Takeuchi u raportua se ka qenë në një lokal gjatë kësaj periudhe. Ajo ende nuk ka folur për akuzat.

- Advertisment -

Lexoni