Thursday, May 26, 2022

Mos i humbisni – Serialet më të mira të muajit tetor

Si çdo muaj edhe kësaj here ju sjellim serialet më të mira për muajin Tetor. Tani që moti ka filluar të ftohet ku ka më mirë se të qëndroni brenda dhe të shikoni një serial me miqt, familjen apo të dashurin/ën tuaj.

The Undoing

Me protagonistë Nicole Kidman dhe Hugh Grant si një çift jeta perfekte e të cilave papritmas ndalet, historia bazohet në novelën e vitit 2014 të Jean Hanff Korelitz, You Should Have Known. Seriali ndjek jetën e terapistes së suksesshme Grace Fraser (Kidman), duke jetuar jetën që ajo dëshironte gjithmonë me burrin e devotshëm Jonathan Fraser (Grant) dhe djalin e tyre i cili ndjek një shkollë private në New York City.

Papritmas, pas vdekjes së dhunshme të një gruaje që Grace e njeh në komunitet, burri i saj zhduket. E lënë pas në prag të një katastrofe publike, Grace duhet të shpërbëjë një jetë dhe të krijojë një tjetër.

Roadkill

Një thriller i ri politik i vendosur në Westminster i shkruar nga David Hare dhe i drejtuar nga Michael Keillor, luan Hugh Laurie si një deputet narcisist Konservator, së bashku me Helen McCrory të Peaky Blinders dhe Shalom Brune-Franklin të Cursed.

Jeta e politikanit karizmatik në Mbretërinë e Bashkuar Peter Laurence (Laurie) duket se po prishet – ose po zgjidhet nga armiqtë. Me të tjerët që bëjnë komplot për ta rrëzuar, a mundet që Pjetri t’i shpëtojë ndonjëherë të kaluarës për të fituar çmimin përfundimtar në politikë?

The Good Lord Bird

Bazuar në romanin e James McBride të vitit 2013 me të njëjtin emër, ngjarjet zhvillohen nga këndvështrimi i një djali të skllavëruar imagjinar, Onion (Joshua Caleb Johnson), i cili bëhet pjesë e ekuipazhit të ushtarëve të Brown. Me Ethan Hawke dhe John Brown, një njeri fetar që besonte se dhuna ishte e nevojshme për të eleminuar skllavërinë në SH.B.A.

Gjatë Bleeding Kansas – një kohë kur shteti ishte një fushë beteje midis forcave pro dhe anti-skllavërisë – Brown e gjen veten duke marrë pjesë në sulmin e famshëm të vitit 1859 në një armaturë federale në Harpers Ferry, Virginia.

The Right Stuff

Në kulmin e Luftës së Ftohtë në vitin 1959, Rusia po fiton garën hapësinore dhe SHBA frikësohen se është një komb në rënie. Nasa e sapo krijuar ka për detyrë monumentale të dërgojë një njeri në hapësirë; inxhinierët e saj vlerësojnë se u duhen dekada, por u jepen vetëm dy vjet për të arritur këtë.

Bazuar në librin me të njëjtin emër të vitit 1979 nga Tom Wolfe, kjo seri Disney + eksploron ditët e para të programit hapësinor të SHBA-së dhe pilotët e provave ushtarake të zgjedhura për Projektin Mërkuri, fluturimi i parë njerëzor nga SHBA.

Good Morning, Veronica

Në këtë dramë kriminale braziliane bazuar në romanin e Raphael Montes dhe Ilana Casoy, një nëpunëse e policisë për vrasje në São Paulo vendos të hetojë dy raste që përfshijnë gra të dhunuara. Në të njëjtën javë ajo është dëshmitare e një vetëvrasjeje tronditëse që heq kujtime të dhimbshme, Verônica Torres (Tainá Müller) merr një telefonatë anonime nga një grua e dëshpëruar që kishte frikë për jetën e saj.

Ndërsa gjuante për një grabitqar të vajzave online, Veronika zbulon një burrë dhe grua me një sekret të tmerrshëm dhe një rrjet komploti që e fshehin atë. E vendosur, Veronika vendos të hetojë rastet e neglizhuara – por ndërsa gërmon më thellë, ajo do të përballet me një botë që rrezikon jo vetëm jetën e saj, por edhe atë të familjes së saj.

Next

A jeni paranojak për të sjellë një altoparlant inteligjent në shtëpinë tuaj? Atëherë do të jeni në shoqëri të mirë me John Slattery të Mad Men, i cili luan si një pionier i Silicon Valley i detyruar të përballet me një “përbindësh” ndryshe nga çdo gjë që kemi parë ndonjëherë. Paul LeBlanc (Slattery) ndërtoi një pasuri dhe trashëgimi në krijimin e inovacioneve teknologjike që ndryshojnë botën.

Kur një seri fatkeqësish teknike shqetësuese tregojnë për një katastrofë të mundshme në të gjithë botën që përfshin një nga krijimet e tij – një inteligjencë të fuqishme artificiale të quajtur neXt – LeBlanc bashkohet me agjenten e krimit kibernetik Shea Salazar (Fernanda Andrade) në përpjekje për të ndaluar inteligjencën e menjëhershme që të përdorë të gjitha të dhëna rreth nesh për të rekrutuar aleatë, për t’i kthyer njerëzit kundër njëri-tjetrit dhe për të shkatërruar botën.

The Walking Dead: World Beyond

World Beyond është seriali i tretë i ri në ekskluzivitetin e Walking Dead, i cili ndjek dy protagoniste të reja në Nebraska, 10 vjet pas apokalipsit. Ata janë gjenerata e parë që vjen në moshë në apokalipsin e zombive.

Një grup adoleshentësh të mbrojtur nga rreziqet e botës post-apokaliptike marrin një mesazh që i frymëzon të lënë sigurinë e shtëpisë së vetme që kanë njohur ndonjëherë dhe të fillojnë një udhëtim për të shpëtuar babanë e tyre.

The Haunting of Bly Manor

Nëse jeni duke kërkuar diçka drithëruese për të hyrë në frymën e Halloween, kapitulli tjetër i serisë së antologjisë The Haunting vjen në Netflix në Tetor. I vendosur në Anglinë e viteve 1980, pas vdekjes tragjike të dados, Henry Wingrave (Henry Thomas) punëson një dado të re amerikane (Victoria Pedretti) për t’u kujdesur për mbesën dhe nipin e tij jetim, të cilët banojnë në Bly Manor me shefin e kuzhinës, portierin dhe mirëmbajtësen e shtëpisë. Por gjithçka nuk është ashtu siç duket dhe sekretet e errëta të dashurisë dhe humbjes po presin të zbulohen.

Riviera

Julia Stiles kthehet për serinë e tretë të dramës së Sky. Georgina (Stiles) ka braktisur Rivierën për të filluar një jetë të re si pedagoge arti.

Sidoqoftë, eksperti Gabriel Hirsch (Rupert Graves) ka ide të tjera, duke i bërë asaj një ofertë për të punuar me të dhe për të praktikuar atë që ajo po predikon – duke ndjekur artin e vjedhur në aventura në të gjithë botën, duke e çuar atë në vende ekzotike, nga Argjentina joshëse në rrugët me kalldrëm të Venecias.

- Advertisment -

Lexoni