Tuesday, May 24, 2022

Xiaomi sjell televizorin 8K me 82 inç dhe 5G

Gjiganti kinez i teknologjisë ka zgjeruar gamën e aparateve televizive dhe ka prezantuar dy modele televizive.

Përveç rezolucionit 8K (7,680 x 4,320 pixel), modeli premium Mi TV Lux Pro është gjithashtu i aftë për 5G, ka një portë Gigabit LAN dhe një portë HDMI 2.1.

Diagonalja e televizorit është 82 inç.

Xiaomi mbështetet në teknologjinë mini LED dhe një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz për pajisjen e serisë Mi Master. Pajisja mundësohet nga një çip Novatek me 4 GB RAM. 256 GB hapësirë ​​ruajtëse janë në dispozicion si hapësirë ​​e brendshme.

Televizori i dytë që Xiaomi ka prezantuar vjen pa lidhje 5G. Ky model gjithashtu ka një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz dhe përdor teknologjinë mini-LED.

Modeli më i lirë i quajtur Mi TV Lux 4K ka një rezolucion prej 4K (3840 x 2160 piksel) dhe gjithashtu ka një diagonale prej 82 inç. Procesori MediaTek MT9650, 4 GB RAM dhe 64 GB hapësirë ​​ruajtëse funksionojnë në televizor. Ky televizor gjithashtu ka një portë HDMI 2.1, dhe përdor teknologjinë OLED për ekranin.

Xiaomi introduced new generation TV models - Somag News

Nuk ka gjasa që të dy televizionet së shpejti të jenë në dispozicion jashtë Kinës.

Në Kinë, Mi TV Lux Pro i aftë për 5G ofrohet me një çmim prej 6,280 euro. Mi TV Lux 4K kushton 1,256 euro.

- Advertisment -

Lexoni