Wednesday, January 26, 2022

Eksperimenti nga i cili u krijua vaksina e parë

Variola Vera ishte një  sëmundje ngjitëse akute e cila shkaktohet nga virusi Variola, anëtar i familjes orthopoxvirus. Në popull njihet me emrin lija e keqe. Dikur ajo vriste miliona. Por një zbulim i rastësishëm çoi në vaksinën e parë dhe një transformim në shëndetin e njeriut.

Variola ishte një sëmundje e tmerrshme që shoqërohej me dhimbje trupi, temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe vështirësi në frymëmarrje, thotë epidemiologu René Najera, redaktor i faqes në internet të Historisë së Vaksinave.

Por kjo nuk ishte më e keqja e saj.

“Për më tepër, ju do të merrni një skuqje të tmerrshme shëmtuese mbi të gjithë trupin tuaj – pustulat e mbushura me qelb në kokën tuaj, këmbët, fytin, madje edhe mushkëritë”, thotë Najera.

Me rritjen e tregtisë globale Variola shkatërroi komunitetet në të gjithë botën. Rreth një e treta e të rriturve të infektuar pritej të vdesin, dhe tetë në 10 foshnje. Në fillim të shekullit 18, sëmundja llogaritet të ketë vrarë rreth 400,000 njerëz çdo vit vetëm në Evropë.

Portet ishin veçanërisht të prekshme. Shpërthimi i Variola Verës në vitin 1721 në qytetin amerikan të Bostonit zhduki 8% të popullsisë. Por edhe nëse do të jetonit, sëmundja kishte efekte të qëndrueshme, duke lënë njerëz të verbër dhe me pasoja të tjera.

“Kur puçrrat binin, ato do t’ju linin të zhgënjyer dhe me shenja – disa njerëz kryen vetëvrasje për shkak të këtyre shenjave”, thotë Najera.

Trajtimet varionin nga të padobishmet në ato të çuditshme (dhe gjithashtu të padobishme). Ato përfshinin vendosjen e njerëzve në dhoma të nxehta, ose nganjëherë dhoma të ftohta, abstenimin nga ngrënia e pjeprave, mbështjelljen e pacientëve me leckë të kuqe dhe – sipas një mjeku të Shekullit të 17-të duke i dhënë “12 shishe birrë të vogël” pacientit çdo 24 orë. Dehja të paktën e ka larguar dhimbjen për një kohë.

Megjithatë, ekzistonte një kurë e mirëfilltë. I njohur si inokulim, ose variolacion, ai përfshinte marrjen e qelbës nga dikush që vuan nga Variola dhe gërvishtjen e tij në lëkurën e një individi të shëndetshëm. Një teknikë tjetër përfshinte marrjen e qelbës nga hunda.

Së pari praktikuar në Afrikë dhe Azi para se të sillej përfundimisht në Evropë në shekullin 18, dhe Amerika e Veriut nga një burrë i robëruar me emrin Onesimus, inokulimi zakonisht rezultoi në një rast të lehtë të sëmundjes. Por jo gjithmonë. Disa njerëz morën sëmundjen e lisë së plotë dhe të gjithë ata të inokuluar u bënë bartës të sëmundjes, duke e kaluar pa dashje te njerëzit që takuan. Ishte e nevojshme një zgjidhje më e mirë.

Në vitet 1700, në Anglinë rurale një grup njerëzish dukej se ishin imun ndaj Variolës. Në vend të kësaj fermerët dhe mjelëset e lopëve morën një sëmundje relativisht të butë të bagëtisë të quajtur lisa e lopëve, e cila la pak shenja.

Gjatë një epidemie të lisë në perëndim të Anglisë në 1774, fermeri Benjamin Jesty vendosi të provonte diçka. Ai vendosi pak qelb nga lopa e infektuar në lëkurën e gruas dhe djemve të tij. Asnjë prej tyre nuk u sëmur nga Variola.

Sidoqoftë, vetëm shumë vite më vonë dikush dinte për punën e Jesty. Njeriu i merituar me shpikjen e vaksinimit, dhe më e rëndësishmja, duke e popullarizuar atë, bëri vëzhgime të ngjashme dhe doli në përfundime të ngjashme.

Edward Jenner, duke provuar vaksinën e tij në fëmijë

Edward Jenner ishte një mjek që punonte në qytetin e vogël të Berkeley në Gloucestershire. Ai ishte stërvitur në Londër nga kirurgët më të njohur të kohës. Interesimi i Jenner për shërimin e Variolës mendohet se është ndikuar nga përvoja e tij të fëmijërisë me inokulimin e lisë.

Në 1796, pasi mblodhi disa prova nga fermerët dhe mjelëset, Jenner vendosi të provonte një eksperiment. Një eksperiment potencialisht fatal. Në një fëmijë.

Ai mori pak qelb nga lopët dhe e gërvishti atë në lëkurën e James Phipps tetë vjeçar. Pas disa ditësh sëmundje të lehtë, James u shërua mjaftueshëm sa Jenner të inokulonte djalin me materie nga një flluskë e Variolës. Xhejms nuk zhvilloi virusin Variola dhe as ndonjë nga njerëzit me të cilët ra në kontakt të ngushtë.

Megjithëse eksperimenti funksionoi, sipas standardeve të sotme ishte etikisht problematik. As Jenner nuk e dinte shkencën që qëndron në themel të zbulimit.

Shumë nga ato që po bënin ishin mbështetur në krijimin e imunitetit dhe krijimin e antitrupave, megjithëse atë kohë funksionimi i sistemit imunitar të trupit ishte ende një mister.

Jenner nuk kërkoi të bënte para nga vaksina e tij, po ai e dinte që kishte potencialin për të transformuar ilaçin dhe për të shpëtuar jetë. Ai gjithashtu e dinte se do ta ndalonte sëmundjen vetëm nëse mund të vaksinonte sa më shumë njerëz që të ishte e mundur.

Pasi Jenner publikoi gjetjet e tij, lajmi i zbulimit u përhap në të gjithë Evropën. Dhe pastaj, falë mbështetjes së Mbretit të Spanjës, në të gjithë botën.

Mbreti Charles IV kishte humbur disa anëtarë të familjes së tij nga Variola. Ai porositi një mjek që të drejtojë një ekspeditë globale për ta shpërndarë atë në skajet më të largëta të Perandorisë Spanjolle.

Në 1803, anija lundroi për në Amerikën e Jugut. Në bord ishin 22 jetimë për të vepruar si bartës të vaksinave.

“Nuk kishte asnjë mënyrë për të prodhuar vaksina në masë, kështu që ata ia japin atë një fëmije”, shpjegon Najera. “Fëmija do të zhvillojë lezionin, pastaj ata do t’ia marrin fëmijës së tyre disa ditë më vonë, do t’ia japin fëmijës tjetër dhe kështu me radhë”.

Jenner i bëri të gjitha këto pa e ditur se me çfarë kishte të bëjë – René Najera.

Duke ndarë forcat, ekspedita udhëtoi nëpër Karaibe, Amerikën e Jugut dhe Qendrore dhe përfundimisht kaloi Paqësorin për të arritur Filipinet. Brenda 20 viteve nga zbulimi i saj, vaksina e Jenner tashmë po shpëtonte miliona jetë. Shpejt, vaksinimi i Variolës ishte praktikë e zakonshme në të gjithë botën. Ajo u çrrënjos plotësisht në 1979.

“Personalisht, kjo më jep shpresë për vaksinën Covid-19”, thotë Najera. “Tani kemi njohuri 200 vjeçare për viruset dhe sistemin imunitar, por Jenner i bëri të gjitha këto pa e ditur se me çfarë merrej.”

“Jenner është atje lart si një nga heronjtë e mi më të mirë shkencorë”, thotë Gower. “Vendosmëria dhe inovacioni i tij ndryshoi botën dhe shpëtoi miliona jetë të panumërta dhe vazhdon të shpëtojë jetë.”


- Advertisment -

Lexoni