Thursday, May 26, 2022

Produkti ushqimor që rrit mërzinë dhe depresionin, si ta shmangni

Fakti që sheqeri ka një ndikim të tmerrshëm në organizëm, nuk përbën më lajm. Prania e tij ka lidhje të drejtpërdrejtë me mbipeshën, diabetin dhe sëmundjet e zemrës.
Duke qenë se sheqeri ka një ndikim kaq të fortë në shfaqjen e sëmundjeve të zemrës, natyrshëm lind shqetësimi për ndikimin në shëndetin e trurit.
Studimet zbuluan së fundmi se sheqeri i tepërt mund të jetë shkaktar i shumë çrregullimeve mendore. Studimi tregoi se personat që konsumojnë shumë sheqer kanë 23% më shumë gjasa të preken nga depresioni në harkun kohor të 5 viteve.

Loneliness is one of many struggles that come with depression. Here's how  you can defy the disease and work through these lonely feelings -  Thriveworks

Sheqeri dhe depresioni

Natyrshëm mund të mendoni se ky problem nuk ju prek shumë, por njeriu mund të marrë të paktën 67 gramë sheqer në ditë duke pirë vetëm një pije të gazuar dhe duke ngrënë një çokollatë të vogël. Kjo shifër rritet shumë gjatë ditës nga konsumi i ushqimeve të përpunuara, lëngjeve të frutave apo bukës.Ekspertët më në zë të mjekësisë rekomandojnë që njeriu nuk duhet të konsumojë më shumë se 36% sheqer në ditë. Ndaj nëse nuk jeni të vëmendshëm ndaj përmbajtjes së sheqerit në ushqimet tuaja, atëherë me siguri po e teproni. Çrregullimet e humorit janë shumë të komplikuara dhe sheqeri sigurisht nuk është fajtori i vetëm. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se sheqeri është një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e këtyre çrregullimeve.

Lonely, burned out, depressed: The state of millennials' mental health -  Business Insider

Sinjalet e Trupit Kur e Teproni Me Sheqerin

Mungesë energjie dhe lodhje
Trullosje (veçanërisht pasi ke ngrënë)
Humbja e shijes
Probleme me këmbët dhe lëkurën
Rrathët e zinj tek pjesa e poshtme e syve
Shtim në peshë
Pankreasi, organi përgjegjës për insulinën, do të lodhet dhe do të shkaktojë zhvillimin e diabetit.

Si mund ta shmangni

Why People Confuse Loneliness With Depression, And What To Do Instead

Hiqni dorë prej bukës së bardhë, ëmbëlsirave të pastiçerive dhe drithrave të ëmbëlsuar dhe zgjidhni bukë me drithëra të plotë, perime dhe fruta.
Nëse blini ushqime të paketuara, kontrolloni etiketat në mënyrë që të zbuloni sasinë e sheqernave të fshehur.
Sheqernat maskohen me terma të ndryshëm si glukozë, dekstrozë, ëmbëlsues, shurup e të tjerë.
Nëse një produkt përmbajn më shumë se 5% sheqer për çdo gramë sasi atëherë mos e konsumoni.
Kujdes me alkolin, pasi mund të shkaktojë luhatje të forta në nivelin e sheqerit në gjakMë të vizituarat

- Advertisment -

Lexoni