Thursday, May 26, 2022

Ushqimet thelbësore që duhet ngrënë për të humbur peshë

Nga të gjitha ushqimet që konsiderohen si të mira për humbje peshe, ne kemi përzgjedhur ato më ekektive duke u bazuar në rekomandimet e dietologëve. Këto “superushqime” mund të duken modeste por fshehin përfitime mbresëlënëse të fuqishme shëndetësore.

Gjethet e gjelbra

Besoj se të gjithë mund të numërojmë disa perime gjethe gjelbër, si: spinaqi, kale, sallatat e ndryshme të gjelbra, rukola etj. E mira është që cilado nga to ka veti shumë të forta ushqyese dhe ju mund të zgjedhni të preferuarën tuaj dhe ta inkorporoni atë në dietën tuaj.

Yndyrna të shëndetshme

Yndyra e shëndetshme nuk është armik. Ka shumë yndyrna të shëndetshme – ato të shijshme – që bëjnë listën tonë të ushqimeve që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë. Ju mund t’i merrni këto yndyrna nga avokado, nga një kombinim i vezëve dhe djathit në fund edhe pak çokollatë të zezë.

Oatmeal

Zgjimi në mëngjes me një tas të madh me tërshërë, përveç që ju jep fokusin gjatë gjithë mëngjesit, kryeson listën tonë të 10 zakoneve të përditshme që shpërthejnë dhjamin e barkut. Keni nevojë për më shumë motivim? Do të shihni rezultate të shpejta të humbjes së peshës – në vetëm 14 ditë.

Frutat e kuqe

Nëse dëshironi të humbni peshë, shihni të kuqen. Frutat e kuqe janë më të pasura me flavonoide të quajtura antocianina – përbërje që u japin atyre ngjyrën të cilat mburren me veti të veçanta “zero bark”. Hani, mos pini, frutat tuaja! Fibrat do t’ju mbajnë të ngopur ndërsa antocianinat ju zvogëlojnë barkun.

Proteina

Pra, kur një studim studimi zbuloi se ndarja e proteinave në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës në të vërtetë ju ndihmon të ndërtoni më shumë muskuj – pa një stërvitje – na tregoni se ato janë të mira edhe për personat që kërkojnë humbje peshe. Andaj mos harroni të konsumoni mish pa dhjam, peshk, vezë, tofu, arra, fara dhe bishtajore / fasule, qumësht, kos, djathë (kryesisht me yndyrë të reduktuar).

Bonus: Uji

Pirja e ujit është pjesë e rëndësishme e shëndetit tuaj dhe planit të humbjes së peshës. Vetëm mbajtja e një shishe me ujë të plotë në tavolinën tuaj për të pirë gjatë gjithë ditës është e mjaftueshme për të mbajtur metabolizmin tuaj në formë; në fakt, është një nga mënyrat tona më të preferuara për të humbur peshë. Dëshironi ta bëni ujin më interesant? Shtoni disa limona dhe portokalle të prera në ujin tuaj dhe do të krijoni një pije detox.

- Advertisment -

Lexoni