Tuesday, May 24, 2022

Keni gjithmonë të ftohtë? Këto mund të jenë arsyet e mundshme

Trupi i gjithsecilit ka një reagim pak më të ndryshëm ndaj të ftohtit dhe disa njerëz ndjejnë të ftohtë më shpesh se të tjerët. Kjo quhet intolerancë ndaj të ftohtit.

Gratë kanë më shumë të ngjarë se burrat të ndjehen të ftohtë gjatë gjithë kohës. Një arsye për këtë është sepse gratë kanë një normë metabolike të pushimit më të ulët. Kjo do të thotë se ato natyrshëm nuk gjenerojnë aq shumë energji sa burrat. Dhe për arsye që ende nuk janë zbuluar plotësisht.

Por nëse ndiheni të ftohtë gjatë gjithë kohës, është e mundur që të keni një gjendje themelore që po shkakton këtë ndjenjë. Më poshtë keni disa arsye të mundshme që mund të ndikojnë që ju të keni gjithmonë të ftohtë.

Simptomat e përgjithshe të intolerancës ndaj të ftohtit përfshijnë:

 • Ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje në duar ose këmbë
 • Dridhje
 • Veçanërisht duar ose këmbë të ftohta

Arsye të mundshme që ju keni gjithmonë të ftohtë mund të jenë edhe:

Anemia është kur nuk keni mjaft qeliza të kuqe të shëndetshme të gjakut. Kjo mund të jetë për shkak se trupi juaj nuk i bën mjaftueshëm, sepse i shkatërron ato, ose sepse keni gjakderdhje të rëndë. Anemia është e zakonshme, por mund të jetë e rëndë, veçanërisht nëse është afatgjatë.

Anemia me mungesë hekuri është kur trupi juaj nuk ka hekurin e nevojshëm për të bërë qeliza të kuqe të gjakut të mjaftueshme e të shëndetshme. Ky është lloji më i zakonshëm i anemisë.

Shkaqet përfshijnë:

 • dietën e dobët
 • sëmundjet inflamatore e zorrëve
 • humbje gjaku
 • shtatzëni

Simptomat e anemisë varen nga shkaku themelor dhe mund të përfshijnë:

 • lodhje
 • dobësi
 • duart dhe këmbët e ftohta
 • gulçim
 • lëkurë të zbehtë
 • marramendje
 • dhimbje koke
 • dhimbje gjoksi


Hipotiroidizmi është kur gjëndra tiroide nuk bën mjaftueshëm hormon tiroide që trupi juaj të funksionojë normalisht. Nuk ka shërim, por mund të kontrollohet mirë me ilaçe. Mund të bëhet serioze nëse nuk trajtohet.

Simptomat e hipotiroidizmit ndryshojnë, por shpesh përfshijnë:

 • lodhje
 • lëkurë të thatë
 • harresë
 • depresion
 • kapsllëk
 • shtim në peshë

Ateroskleroza është kur enët e gjakut ngushtohen për shkak të grumbullimit të pllakave. Ekzistojnë disa lloje të ndryshme, por sëmundja e arterieve periferike – ngushtimi i arterieve që sjellin gjak në gjymtyrët, organet dhe kokën tuaj – më së shpeshti shkakton një ndjenjë të ftohtë.

Simptomat përfshijnë:

 • dhimbje, mpirje dhe ngërç në këmbë, vithe dhe këmbë pas aktivitetit
 • plagët në këmbë shërohen ngadalë
 • nuancë kaltëroshe në lëkurë
 • rritje e ngadaltë e thonjëve dhe flokëve


Sëmundja Raynaud është një çrregullim i rrallë i enëve të gjakut që bën që enët tuaja të gjakut – zakonisht në gishtat e duarve dhe këmbëve të ngushtohen kur ju ftoheni ose stresoheni. Zona e prekur bëhet e bardhë ose blu dhe ndihet e ftohtë, pasi gjaku nuk po arrin atje. Kur gjaku kthehet, zona bëhet e kuqe.

Shkaku i sëmundjes Primare Raynaud është i panjohur. Sëmundja dytësore e Raynaud është për shkak të lëndimit ose një sëmundje themelore.

Sëmundja Raynaud është më e zakonshme te:

 • gratë
 • njerëzit më të vjetër se 30 vjeç
 • njerëzit që jetojnë në klimë të ftohtë
 • njerëzit me një histori familjare të gjendjes

Diabeti mund të shkaktojë çrregullime të veshkave dhe qarkullimit që ju bëjnë të ndjeheni të ftohtë. Nëse nuk trajtohet si duhet, mund të shkaktojë dëmtime nervore që ju bëjnë të ndjeheni të ftohtë, veçanërisht në këmbët tuaja. Diabeti tip 2 ka më shumë të ngjarë se diabeti tip 1 të shkaktojë një ndjenjë të ftohtë.

Simptoma të tjera të diabetit përfshijnë:

 • urinim të shpeshtë
 • etje e tepruar ose uri
 • lodhje
 • vizion i paqartë
 • prerje që shërohen ngadalë
 • Simptomat shpesh janë më të lehta tek njerëzit me diabet të tipit 2.

Anoreksia është një çrregullim i të ngrënit që karakterizohet nga një frikë e madhe e shtimit të peshës, një peshë anormale e ulët trupore dhe një perceptim i shtrembëruar i peshës tuaj. Njerëzit me anoreksi zakonisht kufizojnë rreptësisht marrjen e ushqimit.

Simptomat përfshijnë:

 • humbje ekstreme e peshës
 • lodhje
 • pagjumësi
 • marramendje
 • flokët e holluar në kokë
 • menstruacionet ndalen
 • lëkurë e thatë ose e verdhë
 • kapsllëk
 • presion të ulët të gjakut
 • rrahje të çrregullta të zemrës
 • dehidrim
 • çështje emocionale dhe të sjelljes (mund të përfshijnë frikë të madhe të shtimit të peshës, nervozizëm, ushtrim të tepërt dhe tërheqje sociale).

Pesha e ulët e trupit është një indeks i masës trupore (BMI) nën 18.5. Kur keni një peshë të ulët trupore, trupi juaj nuk është i izoluar me yndyrë, kështu që nuk mund t’ju mbajë aq të ngrohtë.

Ndonjëherë, pesha e ulët e trupit është për shkak të një shkaku themelor, siç është hipertiroidizmi. Në këto raste, simptoma të tjera do të përputhen me shkakun.

Pesha e ulët e trupit mund të shkaktojë gjithashtu një sistem imunitar të dobësuar, mungesa ushqyese dhe çështje të pjellorisë, veçanërisht tek gratë.

Qarkullimi i dobët është kur keni zvogëluar rrjedhjen e gjakut në gjymtyrë. Shkaktohet nga gjendje të tjera shëndetësore, të tilla si diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

Simptomat përfshijnë:

 • ndjesi shpimi gjilpërash
 • mpirje
 • dhimbje në gjymtyrë
 • ngërçet e muskujve

Mungesa e vitaminës B-12. B-12 është një vitaminë që njerëzit zakonisht marrin përmes ngrënies së produkteve shtazore. Ju mund të keni munges B-12 nëse nuk hani ushqime të pasuar me këtë vitaminë ose kushtet e tjera të jetesës, si ekspozim i ulët në diell.

Më së shpeshti prek njerëzit që:

 • po ndjekin një dietë vegane
 • janë më të vjetër se 50 vjeç
 • kanë bërë operacione gastrointestinale
 • kanë probleme të tretjes

Simptomat përfshijnë:

 • kapsllëk ose diarre
 • lodhje
 • gulçim
 • humbje e oreksit
 • pamje e zbehtë
 • nervozizëm
 • gulçim
 • anemi
 • humbje e ekuilibrit
 • ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje në gjymtyrët tuaja
 • dobësi

Kur duhet të vizitoni mjekun?

Nëse intoleranca juaj ndaj të ftohtit ka vazhduar për një kohë të gjatë, duhet të kontrolloheni nga një mjek. Ju gjithashtu duhet të shihni një mjek nëse keni simptoma të tjera me ndjesinë tuaj të ftohtë, duke përfshirë ndjesi shpimi gjilpërash në duar ose këmbë, lodhje ekstreme dhe humbje të pashpjegueshme të peshës.

Nëse keni simptoma të diabetit, hipotiroidizmit ose anemisë, duhet të shihni një mjek. Këto gjendje mund të bëhen serioze nëse nuk trajtohen.

- Advertisment -

Lexoni