Thursday, May 19, 2022

6 gabimet themelore që bëni kur lani flokët

Hapi 1: Shampon; Hapi 2: Kondicioner; Duket e thjesht apo jo? Por, në fakt shumica prej nesh bëjmë gabime gjatë larjes së flokëve të cilat ndikojnë në majat dyshe, në humbjen e volumit dhe shkëlqimit të folkëve e madje edhe në renien e flokut. Pramdaj ndiqni hapat e mëposhtëm dhe sigurohuni që të mos i përsërisni asnjëherë më këto gabime.

  1. Po vendosni gabim shamponin

Ndërsa jetojmë për luksin e dusheve të gjata, shumicën e kohës vrapojmë në dush dhe mundohemi të pastrojmë folët sa më shpejtë që është e mundur për shkak të obligimeve tjera dhe mungesës së kohës. Ju në fakt duhet të shpëlani flokët tuaj për të paktën 30 sekonda para se të filloni të lani me shampo për të hequr çdo mbetje në flokët tuaj. Kjo do të ndihmojë në pastrimin e flokëve tuaj nga çdo grumbullim i produktit ose ndotje dhe lejon që shampoja të depërtojë më thellë. Pasi të filloni të lani me shampo, sigurohuni që ta masazhoni deri sa të formohet shkumë duke masazhuar kokën tuaj për të inkurajuar thithjen dhe për të rritur qarkullimin e gjakut për një skalp të shëndetshëm.

Po ashtu, është më mirë që të vendosni shampo dy herë para se të merrni kondicionerin, sepse kjo mundëson që ju të largoni të gjitha yndyrnat nga flokët sidomos nëse keni përdorur llak apo gjel për flokët.

  1. Po përdorni shumë kondicioner

Një nga gabimet më të zakonshme të dushit që njerëzit bëjnë është aplikimi i kondicionerit në lëkurën e kokës. Kondicioneri është thellësisht ushqyes, dhe kështu duke aplikuar një shtresë në rrënjët tuaja, flokët tuaj ka më shumë të ngjarë të bëhen të yndyrshëm, më shpejt. Skalpi juaj tashmë është i kushtëzuar natyrshëm me sebum (vaji që trupi juaj prodhon), megjithatë, pasi skajet janë më larg kokës, ata kanë nevojë për pak TLC shtesë, prandaj duhet të përqendroni kondicionerin këtu. Sigurohuni që të lini kondicionerin tuaj të zhytet në flokët tuaj për të paktën dy minuta. Përfundoni me një shpëlarje me ujë të ftohtë për të mbyllur kutikulin, gjë që do të ndihmojë flokët tuaj të mbajnë lagështinë dhe të duken më të butë.

  1. Po përdorni temperatura super të nxehta

Sinqerisht nuk ka ndjenjë më të mirë sesa të qëndrosh nën një dush të nxehtë. Ndërsa kjo mund të bëjë mrekulli për nivelet tuaja të stresit, në të vërtetë po bën kërdi në flokët tuaj. Temperaturat e larta dehidratojnë flokët tuaj ndërsa zhveshin lëkurën tuaj nga vajrat e saj natyralë, duke ju lënë një lëkure të kokës që kruhet. Mundohuni t’i rezistoni dëshirës për të ngritur nxehtësinë dhe në vend të kësaj zgjidhni temperaturat e ngrohta mesatare. Nëse nuk mund ta duroni të ftohtin, përfundoni dushin tuaj me një valë uji të ftohtë për të mbyllur gjëndrën e flokëve.

  1. Ju nuk po blini produktet e duhura të flokëve

Ndërsa kalojmë orë të tëra duke hulumtuar produktet e kujdesit për lëkurën, kemi tendencë të marrim çdo produkt flokësh nga farmacia, por ky është një gabim i madh. Gjetja e një shampoje dhe kondicioneri që i përshtatet llojit tuaj të flokëve do të thotë që ju do të jeni në gjendje t’i jepni flokëve ato që ju nevojitet vërtet. Për shembull, produktet e flokëve kaçurrelë do të përmbajnë lagështues dhe vajra ushqyes që mund të bëjnë që flokët e imët dhe të drejtë të duken të yndyrshëm. Andaj lexoni udhëzuesit e produkteve para se t’i blini ato.

  1. Ju nuk jeni duke tharë flokët tuaj siç duhet

A e dini se një ton stilistësh të famshëm i thajnë flokët midis shamponit dhe kondicionerit? Lënia e ujit të tepërt në flokët tuaj para se të vendosni kondicioner mund të parandalojë që lëndët ushqyese të jenë në gjendje të depërtojnë plotësisht në boshtin e flokëve. Nëse jeni në nxitim, thjesht shtrydhni ujin nga flokët tuaj, por mos e përdredhni – duke i përdredhur flokët ndërsa janë të lagur mund të thyejë boshtin e flokëve dhe të shkaktojë skajet e copëtuara. Pasi të keni shpëlarë kondicionerin tuaj, shmangni përdredhjen e flokëve në një peshqir të vjetër. Në vend të kësaj, mbështilleni me një bluzë të vjetër për të zvogëluar dëmtimin.

  1. Po krehni flokët në dush

Kur flokët tuaj janë të lagur, ato janë më të brishta dhe të prirura për tu thyer, kështu që nëse i krehni flokët në dush, mund t’i dëmtoni dhe dobësoni flokët ndërsa tërhiqeni poshtë. Është gjithashtu me të vërtetë e rëndësishme të siguroheni se po përdorni furçën e duhur të flokëve për llojin tuaj të flokëve.

- Advertisment -

Lexoni