Friday, January 28, 2022

Hapet shfaqja më e madhe e teknologjisë në botë – këto janë zbulimet më të çuditshme

CES, një nga shfaqjet më të mëdha të tregtisë së teknologjisë në botë, fillon të mërkurën në Las Vegas me pjesëmarrje të njerëzve personalisht, që nga fillimi i pandemisë. Ndërsa konferenca mund të duket pak më ndryshe në vitin 2022, ajo ende po shfaq përzierjen e njohur të produkteve novatore dhe të çuditshme që shfaqen vit pas viti.

Përtej laptopëve, tabletëve dhe telefonave inteligjentë, ngjarja do të shfaqë një sërë pajisjesh të çuditshme, duke përfshirë llambat inteligjente që monitorojnë gjumin tuaj dhe madje edhe teknologjinë inteligjente të banjës që lejon një vaskë të mbushet vetë.

Samsung Galaxy S21 FE smartphone

Smartfoni i ri i Samsung Galaxy S21 FE 5G – FE do të thotë “Fan Edition” – huazon disa nga veçoritë më të mira nga linja e tij ekzistuese S21 dhe e paketon atë në një pajisje më të përballueshme. Smartphone, i cili fillon nga 699 dollarë dhe është i disponueshëm më 11 janar, kushton 100 dollarë më pak se S21 i vitit të kaluar për të njëjtët procesorë, shpejtësi të rifreskimit dhe sistem të trefishtë të kamerës. Me një ekran Dynamic AMOLED 6.4 inç, është pak më i madh se S21 dhe vjen me një kornizë alumini, një përplasje të lehtë të kamerës nga skaji i telefonit dhe një skaner të gjurmëve të gishtërinjve. Mund të mos jetë aq tërheqës sa S21, por çmimi më i lirë dhe ngjyrat e ndryshme – ulliri, livando, e bardhë ose argjendi – mund ta bëjnë atë një alternativë bindëse.

Llamba e re inteligjente e Sengled

Llamba e re inteligjente e Sengled gjurmon modelet tuaja të gjumit pa pasur nevojë të mbani një orë inteligjente. Kompania e ndriçimit ka shtuar teknologjinë e radarit në llambat e saj që monitorojnë matjet biometrike si rrahjet e zemrës, temperatura e trupit dhe shenja të tjera jetësore.

Ushqyesi i menqur i shpendëve

Nëse keni dashur ndonjëherë të komunikoni nga afër dhe personalisht me miqtë me pendë që vizitojnë oborrin e shtëpisë tuaj, Bird Buddy – një ushqyes zogjsh me kamerë prej 199 dollarësh – mund të ndihmojë. Furnizuesi, i cili është i disponueshëm për porositje paraprake tani dhe dërgohet në qershor, lidhet me rrjetin tuaj WiFi në shtëpi, kap foto dhe video të zogjve që vizitojnë dhe transmeton drejtpërdrejt në një aplikacion në telefonin tuaj. Aplikacioni përdor inteligjencën artificiale për t’ju bërë të ditur se çfarë lloj zogjsh po shikoni dhe do të ruajë një album që gjurmon historinë e vizitorëve të shpendëve për ta ndarë me familjen dhe miqtë.

Teknologjia inteligjente e banjës Kohler

Jeni lodhur duke pritur që vaska juaj të mbushet në fund të ditës? Shumica e njerëzve ndoshta nuk e kanë menduar kurrë atë si një problem, por Kohler ka njoftuar teknologjinë e re “PerfectFill Smart Bathing” që do t’i lejojë përdoruesit të paracaktojnë preferencat e tyre (dhe të fëmijëve ose partnerit të tyre) për temperaturën e banjës dhe nivelet e mbushjes. Produkti, i cili fillon nga 2,700 dollarë, nuk ka filluar ende dërgesat, por kompania ka një lidhje për klientët që të njoftohen kur të jetë i disponueshëm në faqen e saj të internetit.

Samsung Freestyle

Pajisja e re e Samsung (899 dollarë) ofron aftësitë e personalizimit të televizorëve inteligjentë të Samsung me transportueshmëri. Me më pak se dy kilogramë, projektori i gjithanshëm dhe i zbukuruar krijon përvoja argëtuese emocionuese, në çdo kohë dhe në çdo vend. Do të luajë muzikë, do të shfaqë ndriçim dekorativ, do të projektojë video në mure ose në tavan ndërsa shtriheni në shtrat.

- Advertisment -

Lexoni