Friday, January 28, 2022

Disa prej qyteteve historike evropiane me arkitekturë përrallore

Kur bëhet fjalë për qytete dhe fshatra me pamje piktoreske, Evropa është kontinenti i parë që mund të vizitohet.

Në këto vendbanime ka disa magji përrallore që mund të gjenden në secilin prej këtyre destinacioneve evropiane.

Setenil de las Bodegas, Spanjë

I vendosur mes pemëve të ullinjve të Kadizit verilindor është “Setenil de las Bodegas”, një qytet i shekullit të 12-të i gdhendur tërësisht nga shkëmbi.

This image has an empty alt attribute; its file name is Bamberg-1-780x439.jpg

Deri vonë, vështirësitë ekonomike dhe mungesa e mundësive për të rinjtë nënkuptonin që ky fshat i bardhë historik ishte në prag të kolapsit.

Por investimi i fundit në “Setenil de las Bodegas” ka bërë që ky qytet i bukur të kthehet në jetë. Shtëpitë e restauruara në shpellë tani shërbejnë si shtëpi elegante Airbnbs dhe butikë, dhe bare verërash nëntokësore dhe restorante, raporton EuroNews.

Setenil de las Bodegas është një qytet spanjoll i ndërtuar në breg të shkëmbit

Velika Planina, Slloveni

Lartë në alpet Kamnik-Savinja të Sllovenisë shtrihet Velika Planina, një nga vendbanimet e fundit tradicionale të barinjve në Evropë.

Ky fshat i vogël malor mbështetet nga majat e mbuluara me borë dhe është i mbushur me kasolle si shtëpi të ‘hobbits’.

Për një pasqyrë më të thellë në jetën e barinjve të Velika Planina, qëndroni në një nga fermat e miqve.

Bamberg, Gjermani

Një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1993, Bamberg krenohet me një nga qendrat e qyteteve të vjetra më të mëdha dhe më të ruajtura në Evropë.

Ky qytet fotogjenik bavarez është ndërtuar përgjatë lumit Regnitz.

Qyteti i vjetër i Bamberg-ut eksplorohet më së miri me këmbë ose me biçikletë, duke lënë kohë të mjaftueshme për të shijuar arkitekturën e bukur.

Kalaja Combe, Angli

Ky fshat i vogël Wiltshire shpesh futet në listën e vendeve më të bukura të Mbretërisë së Bashkuar.

Secila prej vilave prej guri me ngjyrë mjalti, kanë ndryshuar pak që kur u ndërtuan në shekullin e 16-të.

Sot, Kalaja Combe është baza idilike nga ku mund të eksploroni shtigjet pyjore të Cotswolds, mund të shijoni mish viçi të pjekur pranë zjarrit.

Alberobello, Itali

Alberobello është një qytet i përbërë nga mbi 1,500 “Trulli” – shtëpi cilindrike të bardha me çati konike.

Origjina e saktë e këtyre banesave të pazakonta gëlqerore nuk është e qartë, por më e vjetra në Alberobello daton në shekullin e 14-të.

Disa historianë besojnë se këto shtëpi ishin të njohura në mesjetën e vonë, sepse ato ishin të lehta për t’u çmontuar, që do të thotë se banorët mund të shmangnin taksat. 

- Advertisment -

Lexoni