Friday, January 28, 2022

Dëmet që i shkakton kolesteroli i lartë zemrës dhe trurit, kujdesi që ju duhet

Nivelet e kolesterolit në organizëm shpesh anashkalohen. Megjithatë, nëse nivelet e tij injorohen, atëherë rreziku i atakut në zemër apo ishemisë është tepër i...

Shenjat e problemeve shëndetësore që duhen dalluar herët

Nëse sytë janë pasqyra e shpirtit, pasqyra vetë tregon atë çfarë i mungon shëndetit tënd. Me një të parë në pasqyrë do të mund të...

Rastet e para me ‘Flurona’, një kombinim i gripit dhe COVID-19

Mes krizës së COVID-19, amerikanët pothuajse harruan pasojat e gripit që zakonisht është më i përhapur në stinën e dimrit. Por në këtë sezon...

6 mënyra si të forconi mushkëritë në kohën e Covid-19

Mushkëritë e shëndetshme janë një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur shëndetin e të gjithë organizmit tuaj. Sidomos në kohët kur gripi dhe...

Këto 15 shenja ju tregojnë se ju jeni të stresuar – edhe pse nuk e dini

Pa e kuptuar, stresi mund të ndikojë në jetën dhe shëndetin tonë në shumë forma. Lexoni në vijim disa simptoma të fshehta që tregojnë...

Tensioni i gjakut rritet në varësi të stinëve dhe motit

Temperaturat e ftohta të dimrit janë shkaktare të rritjes së rrezikshme të tensionit të gjakut tek të moshuarit. Një studim francez ka zbuluar se...

Mos i injoro: Këto shenja mund të zbulojnë që në trupin tuaj zhvillohet kanceri!

Kanceri është sëmundje shumë e rëndë. Madje edhe format e zbulimit të cilat konsiderohen ndër më të mirat, si p.sh. testet dhe kontrollet rutinë...

Pandemia e mendjes: Pse gjithnjë e më shumë njerëz po vuajnë nga depresioni

Nga Andrea Walton Pandemia e Covid-19, është një emergjencë globale shëndetësore, e cila po zgjat prej gati 2 vjetësh. Kjo sëmundje ka simptoma të sakta...

Uthull molle me sodë buke për kolesterolin e veshkat

Uthulla dhe soda e bukës kanë gjetur përdorim të zgjeruar në shumë kura shëndetësore dhe të bukurisë. Këto dy produkte janë tepër efikase, kushtojnë...

Diabetikët më të prirur ndaj dëmtimeve nervore/ Kujdesi që ju duhet

Të dhënat e Federatës Ndërkombëtare Për Diabetin tregojnë se diabetikët përballen me rrezikun e problemeve serioze shëndetësore që prekin nervat, sytë, veshkat, zemrën dhe...

Postimet e reja