Thursday, May 19, 2022

Ndërroni recetën e mëngjesit, vezë të ziera e të mbushura

Kjo është një recetë e vjetër, artizanale, që i kthen vezët e mbushura në një pjatë shumë speciale.

Përbërësit:

4 vezë + 1 të verdhë

Piper i kuq

2 lugë lëng limoni

1 dl vaj ulliri e.v

Kripë

Përgatitja:

Vendosini vezët në një tenxhere, mbulojini me ujë të ftohtë dhe lërini të ziejnë 8 minuta nga momenti që marrin valë.

Përgatisni majonezën: hidhni në një tas të verdhën e vezës, pak kripë, pak piper dhe rriheni fort gjithmonë në të njëjtin drejtim.

Shtoni gradualisht vajin e ullirit dhe vazhdoni rrahjen derisa majoneza të trashet. Shtoni dhe lëngun e limonit dhe përziejeni me kujdes./living

- Advertisment -

Lexoni