Thursday, May 26, 2022

Dy të vdekur dhe 43 raste me Covid-19 në Kosovë

Janë shënuar 43 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, ndërkaq janë raportuar dy raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga MIQ-COVID, QKUK dhe 1 rast nga Spitali i Prizrenit) ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. Gjithsej janë testuar 589 mostra.

Numri total i rasteve pozitive është 15.663 raste nga 68.463 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 627 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 123 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 13.677 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.359.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 15 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Prizren 4 raste, komuna Gjilan 3 raste, komuna Mitrovicë 3 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Skenderaj 2 raste, komuna Suharekë 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast Drenas, Ferizaj, Gjakovë, Kamenicë, Lipjan dhe Vushtrri.

- Advertisment -

Lexoni