Thursday, May 26, 2022

Nuk realizohet ëndrra evropiane

Kosova nuk ka arritur të realizojë ëndrrën për kualifikim në “Euro 2021”, pasi që në ndeshjen “gjysmëfinale” është mposhtur nga Maqedonia e Veriut me rezultatin 2 – 1.

Kombëtarja e Kosovës ka bërë një lojë mesatare, por maqedonasit kanë dominuar në terren dhe kanë treguar se janë fizikisht më të përgatitur.   

Gjeorgjia do të jetë kundërshtari i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut. Fituesi i asaj ndeshje do të sigurojë vendin në “Euro 2021”.

Në tri-katër ndeshjet e fundit, Kosova kryesisht ka dëshmuar lojë të dobët, pa energji dhe motivim për lojë, çka besohet se është edhe si rezultat i mungesave të shumta, sidomos të lojtarit kyq, Muriqit, i cili ka qenë një lider i fushës së kosovarëve gjatë serisë së fitoreve një vit më herët.

North Macedonia [2]-1 Kosovo - Darko Velkovski 33' | Troll Football

Kampionati Evropian, ka qenë i paraparë të zhvillohet sivjet, por për shkak të pandemisë së Covid-19, është shtyrë për vitin e ardhshëm.

Holanda, Ukraina dhe Austria është grupi në të cilin Maqedonia e Veriut apo Gjeorgjia do të zënë vendin.   

Kampionati evropian mbledh skuadrat më të mira të cilat kanë arritur të sigurojnë vendin në fazën finale pas kualifikimeve në fazën grupore.

- Advertisment -

Lexoni