Saturday, June 25, 2022

Franca dhe Gjermania – Samit virtual për Kosovën

Gjermania dhe Franca dëshirojnë të rigjallërojnë dialogun midis Serbisë dhe Kosovës. Samiti mbahet të premten.

Pas takimit të tyre të hënën (29.06.) që shkoi në Berlin, kancelarja Angela Merkel tha në konferencën e shtypit se kishte diskutuar me Presidentin Macron edhe “për Libinë dhe Ballkanin Perëndimor”. Por asnjëri nga liderët nuk e sqaroi më tej në prononcim çështjen e Ballkanit. E përditshmja gjermane Süddeutsche Zeitung shprehu me këtë rast idenë se bëhet fjalë për çështjen e refugjatëve. Ndërsa të panjohurën e sqaroi zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert.

Siç njoftuan të dyja qeveritë, të cituara nga mediat gjermane, të premten e kësaj jave është planifikuar një samit me video me Presidentin francez Emmanuel Macron dhe Kancelaren gjermane Angela Merkel. Në të do të marrin pjesë kreu i shtetit serb Aleksandar Vucic, kryeministri kosovar Avdullah Hoti, shefi i politikës së jashtme të BE-së Borell dhe përfaqësuesi special i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert tha në Berlin se qëllimi është të mbështesë dialogun midis Serbisë dhe Kosovës nën kujdesin e BE-së.

Serbia nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës që nga viti 2008. Vendet anëtare të BE-së janë gjithashtu të ndara për këtë çështje.

- Advertisment -

Lexoni