Wednesday, May 25, 2022

Hoti: Osmanit i duhen 2-3 vjet për të kuptuar se është gabim për marrëveshjen me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, e ka kritikuar bashkëpartiaken e tij Vjosa Osmani, dhe partinë opozitare Lëvizjen Vetëvendosje, lidhur me reagimet e fundit pas Marrëveshjes së nënshkruar në Washington.

Për Osmanin, thotë se i duhen 2-3 vjet për ta kuptuar që është gabim ashtu siç e ka kuptuar për demarkacionin e zgjedhjen e kryetarit të LDK-së, ndërsa Vetëvendosja, thotë ka qenë gabim historikisht.

“Historikisht Vetëvendosje ka qenë gabim. Nëse kthehemi në të gjitha ngjarjet e mëdha historike. S’po them se kjo është sikur ajo e pavarësisë apo Rambujesë, por në të vërtetë është ngjarje e rëndësishme. VV-ja ka qenë historikisht gabim në raste të tilla, edhe këtë rast ka qenë. Edhe zonja Osmani siç ka qenë në të kaluarën, edhe kësaj radhe është gabim. I duhen edhe 2-3 vite deri të kuptojë që ka qenë gabim. Kështu i është dashtë edhe për demarkacionin, apo për zgjedhjen e kryetarit të LDK-së në krye të qeverisë e tek pas tre vitesh e ka kuptuar se e ka pasur gabim”, tha Hoti për televizionin publik.

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka kritikuar delegacionin kosovar, duke thënë se qytetarëve nuk u sollën ato që u premtuan. Por, njohjen e Kosovës nga Izraeli, Osmani e ka vlerësuar si një prej më të rëndësishmeve.

Në Lëvizjen Vetëvendosje thonë se marrëveshja e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë lë të hapur mundësinë që shkëmbimi i territoreve të përfshihet në ujdinë finale.

- Advertisment -

Lexoni