Sunday, June 26, 2022

Cili serial kryeson nominimet e çmimeve Emmy 2020

Qëndrimi i gjatë nëpër shtëpi, na ka bërë të jemi edhe më të dhënë pas serialeve dhe filmave tanë të preferuar, por kush do të kryesojë? Nominimet për çmimet Emmy janë publikuar, kështu që hidhini një sy listës pasi ka surpriza.

Platforma Netflix kryesonte listën me 160 nominime, por dhe të tjera si Disney+, Apple Tv+ lanë shenjën e tyre në ndarjen e çmimeve të këtij viti jo dhe aq normal. Eventi i Emmy Awards këtë vit do të mbahet (sipas normalitetit të ri) të dielën e 20 shtatorit. Deri më tani, mendohet se moderatori do të jetë Jimmy Kimmel.

Më poshtë gjeni nominimet për disa nga kategoritë kryesore.

Aktori protagonist më i mirë në serial të limituar (të shkurtër) ose film televiziv

Jeremy Irons (“Watchmen”)

Hugh Jackman (“Bad Education”)

Paul Mescal (“Normal People”)

Jeremy Pope (“Hollywood”)

Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”)

Aktorja protagoniste më e mirë në serial të shkurtër ose film televiziv

Cate Blanchett (“Mrs. America”)

Shira Haas (“Unorthodox”)

Regina King (“Watchmen”)

Octavia Spencer (“Self Made”)

Kerry Washington (“Little Fires Everywhere”)

Aktori protagonist më i mirë në serialet komedi

Anthony Anderson (“Black-ish”)

Don Cheadle (“Black Monday”)

Ted Danson (“The Good Place”)

Michael Douglas (“The Kominsky Method”)

Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)

Ramy Youssef (“Ramy”)

Aktorja protagoniste më e mirë në serialet komedi

Christina Applegate (“Dead to Me”)

Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Linda Cardellini (“Dead to Me”)

Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)

Issa Rae (“Insecure”)

Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)

Aktori protagonist më i mirë në serialet dramatike

Jason Bateman (“Ozark”)

Sterling K. Brown (“This Is Us”)

Steve Carell (“The Morning Show”)

Brian Cox (“Succession”)

Billy Porter (“Pose”)

Jeremy Strong (“Succession”)

Aktorja protagoniste më e mirë në serialet dramatike

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Laura Linney (“Ozark”)

Sandra Oh (“Killing Eve”)

Zendaya (“Euphoria”)

Reality Show/Spektaklet me konkurse

“The Masked Singer”

“Nailed It”

“RuPaul’s Drag Race”

“Top Chef”

“The Voice”

Talk-Show më i mirë

“Daily Show with Trevor Noah”

“Full Frontal with Samantha Bee”

“Jimmy Kimmel Live”

“Last Week Tonight with John Oliver”

“Late Show with Stephen Colbert”

Seriali i shkurtër më i mirë

“Little Fires Everywhere”

“Mrs. America”

“Unbelievable”

“Unorthodox”

“Watchmen”

Seriali komedi më i mirë

“Curb Your Enthusiasm”

“Dead to Me”

“The Good Place”

“Insecure”

“The Kominsky Method”

“The Marvelous Mrs. Maisel”

“Schitt’s Creek”

“What We Do in the Shadows”

Seriali dramatik më i mirë

“Better Call Saul”

“The Crown”

“The Handmaid’s Tale”

“Killing Eve”

“The Mandalorian”

“Ozark”

“Stranger Things”

“Succession”

- Advertisment -

Lexoni