Jeta e fshehtë e ishujve të Zvicrës: 11 ishuj zviceranë për t’u vizituar.

-Advertisement-

A po ëndërroni plazhet me rërë të bardhë dhe ujërat bruz-blu që shkëlqejnë në diell? Atëherë zbrisni në këto 11 ishuj zviceranë të zgjedhur me dorë, shkruan Timeout.com.

Pas një kohe të gjatë të izolimit, shumica e njerëzve janë dhënë për pushime në diku që nuk është shtëpia e tyre.

Jo të gjithë e dinë se Zvicra në të vërtetë është e bekuar me disa ishuj të pabesueshëm të shpërndarë në të gjithë vendin. Nga një tërheqje tropikale e deri tek vendet liqenore të në ishujt ligatinorë të egër, deri në vendmbushjet e mbushura me histori, transmeton albinfo.ch.

Më poshtë janë 11 shembuj të bukur të jetës së ishujve zviceranë – botuar fillimisht në myswit Switzerland.com – të cilat bëjnë destinacione të përsosura për pushime, ose vetë ose si pjesë e një udhëtimi më të madh në Zvicër.

11 ishuj zviceranë për të cilët kemi ëndërruar

Ishujt Brissago, Ticino

Klima në Lago Maggiore, e cila është unike e butë për Zvicrën, lejon që bimët subtropikale të lulëzojnë nën qiellin e hapur në ishullin më të madh, Isola Grande. Rreth 1.700 lloje të bimëve mund të gjenden në kopshtet botanike të Kantonit të Ticino.

Ishulli Schwanau, rajoni Lucerne-Liqeni i Lucerne

Ishulli Schwanau ndodhet në Liqenin e Lauerz, i vendosur midis dy majave të Mythen dhe Rigi. Ishulli është shtëpia e rrënojave të një kështjelle, Kapelës së Shën Gjonit dhe çuditshëm Insel-Restorant Schwanau, i cili shërben enët e lehta, krijuese rajonale.

Ishulli i Shën Pjetrit, Jura – Tre-Liqene

“Nga të gjitha vendet ku kam qëndruar, askush nuk më ka lënë aq të lumtur sa ishulli i St.Peter në mes të Liqenit Biel”, shkroi shkrimtari dhe filozofi i mirënjohur Jean-Jacques Rousseau pak para vdekjes së tij. Ishulli është ende një strehë për të gjithë ata që kërkojnë forcë të brendshme dhe qetësi sot. Ata që duan të shijojnë më shumë kohë në ishull, mund ta kalojnë natën në stil në Klosterhotel historik.

Ishulli në Liqenin Cauma, Graubünden

Ka një arsye të mirë pse emri i këtij ishulli përkthehet si “liqeni i paqes së mesditës”. Liqeni Cauma është në zemrën e Flimserwald Forest dhe uron njerëzit me ujin e tij të mrekullueshëm bruz dhe blu të freskët.

Ishujt Pfyn-Finges, Valais

Rhône shtrihet për 7 km përmes Parkut të Natyrës Pfyn-Finges me ishujt, ligatinat dhe peizazhin e tij të pastër. Peizazhi natyror është një parajsë për speciet e rralla. Prandaj, larja në ujëra nuk lejohet. Nëse dëshironi të qetësoheni, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të merrni një pikëz freskuese në Rhône.

Ishujt Lorelei, rajoni Lucerne-Liqeni i Lucerne

Të tre ishujt e banjës Lorelei janë ishujt më të rinj në Zvicër dhe shërbejnë për të rinovuar Delta e lumit Reuss. Ato u krijuan duke përdorur gur nga Tunneli Gotthard Base dhe kanë qenë një vend i njohur për t’u bërë banja dielli dhe ndërsa ishin larg orëve që nga viti 2005. Ishujt fqinj janë shtëpi për specie të rralla kafshësh dhe bimësh.

Ishulli Ogoz, Qarku Fribourg

Në ishullin Ogoz në Liqenin Gruyère qëndrojnë disa gërmadha kështjellash me dy kulla të fuqishme dhe një kishëz – mbetjet e një qyteti të vogël që datojnë nga shekulli i 13-të që u zhduk në ujë në vitin 1947 kur lumi Saane u dëmtua. Sot, ishulli është një vend i njohur për ngjarje dhe dasma.

Schnittlauchinsel, Zvicra Lindore

Schnittlauchinsel i vogël (Ishulli i Chive) është ishulli i vetëm në Liqenin Walen dhe i vetmi ishull në kantonin e St.Gallen. Ka një kuti postare jeshile në ishull që përmban një mesazh në një shishe. Kur niveli i ujit është i lartë, Schnittlauchinsel është përmbytur dhe vetëm pemët shfaqen mbi ujë

Ishulli Ufenau, Rajoni i Cyrihut

Ishulli Ufenau në Liqenin e Cyrihut është ishulli më i madh natyror në Zvicër që nuk është i lidhur me kontinent. Ajo që e bën kaq të veçantë është që çdo pranverë dhe vjeshtë rreth 30 lopë, të cilat sillen në ishull me varkë, kullosin midis ndërtesave fetare që datojnë nga shekulli i 12-të dhe restoranti i ishullit. Një traditë unike!

Île de la Harpe, Rajoni i Liqenit të Gjenevës

Dele de la Harpe u krijua në Liqenin e Gjenevës në 1838 për nder të Frédéric César de la Harpe dhe përmban një obelisk të lartë 13 metra të ngritur si një monument për të. Shtrihet 80 metra larg bregut të qytetit të Rolle dhe është një vend popullor banje në verë.

Schnäggeninseli, Bern

Schnäggeninseli (Snail Island) ndodhet në Liqenin Brienz me gjelbërim bruz, afër Iseltwald, dhe mund të merret me qira për raste private. Se si ishulli mori emrin e tij është ende e panjohur. Pretendohet se madhësia e saj e vogël ose bujqësia e kërmijve që pretendohet se kryhet nga murgjit mund të jetë arsyeja që qëndron pas saj.